** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина :: газета "Сокальщина" :: Грудень 2005

 
Грудень 2005 №11(73)
Марія НЕЧАЙ

БЕЛЗ КРІЗЬ ВІКИ

 

Сьогодні тисячолітній ювілей княжого міста Белза відзначають не тільки белзяни, але й жителі Белзької землі, древнього Белзького князівства, яке охоплювало територію південної частини Львівщини, Холмщини і Надсяння. Історія Белза сягає глибини віків. Перші слов’янські племена появились на давньоукраїнських землях Галичини і Волині ще дві тисячі років тому. На теренах Белзької землі виникли Червенські города: Червен, Перемишль і, очевидно, Белз, які створили державну формацію. Після приєднання Червенських городів до Київської Русі Белз став центром Белзького князівства. І першим самостійним Белзьким князем був правнук київського князя Володимира Мономаха Всеволод. На той час Белз вважався могутнім укріпленим містом, якого довгий час ніхто не міг здобути. Його син, Белзький князь Олександр на початку XIII століття навіть вів боротьбу з Данилом Галицьким за престол у Галицько-Волинській державі. У 1213 році він захопив Володимир і забузькі землі. Це був період найбільшої могутності Белзького князівства.

Упадок Київської Русі і смерть короля Галицько-Волинської держави Юрія II в 1340 році привела до знищення давньоруського Белзького князівства. Але ще деякий час під зверхністю литовського князя Юрія Наримутовича і мазовецького князя Зимовита Белзьке князівство мало обмежену самостійність. У 1462 році Белзька земля повністю переходить до Польщі. Белзьке князівство стає воєводством.

За час панування в Белзі іноземних династій князі заселяють Белзьку землю мазовецькою шляхтою, єврейськими і німецькими поселенцями.

Белз протягом багатьох століть був адміністративним і культурним центром трьох народів: українців, поляків і євреїв. В XV столітті Белз став осідком Холмсько-Белзької православної єпархії. В замковій церкві до 1382 року ще з княжих часів зберігалася старовинна Белзька ікона Божої Матері, вивезена Владиславом Опольським до польського міста Ченстохова, яка стала національною святинею Польщі. Сьогодні наші сусіди привезли до Белза лазерну копію ікони Белзької (Ченстоховської) Божої Матері, яку белзяни встановили в Марійській каплиці на Замочку.

Після отримання Магдебурзького права місто розбудовується. Споруджуються величні пам’ятки архітектури: костел Домініканів з монастирем, костел святого Миколая й костел Панни Марії, церква святого Миколи, велика синагога та єврейська школа.

Белз став визначним центром хасидизму в Галичині і осідком рабина-цадика.

Великої шкоди матеріальним і культурним цінностям міста завдала Перша і Друга світові війни. Майже повністю було випалено всю міську забудову разом з ратушею, Народним домом, костелом, синагогою. Єврейське населення Белза в 1943 році було знищене німцями, а українці в 1946 році були виселені з міста.

Белз перетворився на руїну. Після повернення 1951 року Белза до України, місто, розташоване в прикордонній зоні, не мало перспективи розвитку. Те, чого не знищила війна, зруйнували в 1950-х роках радянські керманичі міста. Вони розібрали поруйновані у війну, синагогу, бетмідрашу, Домініканський монастир, залишили без ремонту, на знищення, церкви та інші архітектурні і історичні пам’ятки міста.

Тільки в наш час, у незалежній Українській державі, завдяки ініціативі міського голови Івана Калиша і громади Белза та фінансовій допомозі нової влади, місто відроджується. Древній княжий Белз має шанс стати відомим туристичним центром Львівщини.

Сьогодні Белз живе не тільки минулим, а й з надією дивиться у майбутнє.


 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
12:45, 29 березня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567