** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 15 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина : новини ::21.11.2017

НОВИНИ СОКАЛЬЩИНИ

    21 листопад 2017 року

Пошук в новинах   

культура

  Союз українок Сокальщина
Історія від часів заснування до сьогодення

 Від 1936 року філія СУ  має постійну інструкторку  з фаховим вишколом Наталію Буцманюк. Протягом року вона  відвідала 37 гуртків , організувала 9 нових і 15 курсів з них куховарські проводила сама.

   Членкині СУ  передплачували  газету “Жіночу долю” , були членами “Просвіти” , “Сільського господаря”, союзу кооператорів.

Щоб населення не ходило по шинках , членкині СУ організували чайну, якою керували Ярослава Шеперович і Зеня Горбачевська.

Заходами СУ влаштовувались забави, концерти, маскаради. Концерт на честь Лесі Українки   був організований  виключно жіночими силами. Хором керувала студентка консерваторії Олена Карп`як.

Членкині СУ проводили наради, з`їзди, організовували бібліотеки.

Сокальська філія тісно співпрацювала з сусідніми філіями у Белзі, Угнові, Радехові, Кам`янці Струміловій.

У 1934 році представниці цих філій були на величавому святі “Дню селянки” , який проводився восени. Прибули гості з головної управи у Львові  з головою Міленою Рудницькою, яка буда в гоцульському одязі, всі делегатки були в народних строях, а численна група з Угнова у своїх багатих міщанських ношах. В цей день поліція затримала декількох жінок , які йшли четвірками , співаючи пісень( таке шикування було виключно для військових). Студентка Стефанія Кашубинська засоромила поліцаїв, що вони вимагають від старших селянок знання подробиць військових приписів, і тоді жінок було відпущено.

Філія СУ співпрацювала з Повітовим Союзом Кооперативів, де секретар філії Марія Хрущ працювала книговодом. Допомагала також співпраця інструкторок  Повітового Союзу Кооперативів із СУ.

Союзянки Олена Олійник, яка була нареченою  поета Ігоря Антонича, та Ольга Харкова – Іваничук  підготовляли та виголошували по селах  змістовні доповіді та реферати.

Важливою для СУ була співпраця з філією “Сільський господар”, яку очолював директор народної школи Пантелеймон Гнатюк. Він  видавав невеличкі книжечки, як наприклад “Різдв`янка”.  Жінки отримували вказівки, як найкраще вирощувати городину.   Восени в Сокалі проводились виставки врожаю, відбувались покази жіночого народного одягу, де представниці філії брали в них активну участь. У Львові на такому заході були Софія Хомінська. Стефанія Кашубинська, в Радехові Слава Сенів, в Камінці- Струміловій –Дозя Павлюк.

Найбільшим здобутком для добра повіту був вишкіл акушерок у Львові. Які їздили по селах , надавали допомогу жінкам, а потім допомагали пораненим воякам УПА.

Видатними жінками Сокальщини були:Ганна Романовська(згодом співачка Трембіти у ЛЬваві) Мирослава Стеців (письменниця, художниця, яка проживає в Америці), Ольга і Марія Долгун (працювала в СШ №1 Ольга , а Марія – бухгалтером в РВНО)- зі Сокаля; Теодозія Сідь, Олена Мусій, Дарія Дещиця- з Перв`ятич;Анна Максимчук і Марія Федашко з Ульвівка;  Михайловська з Городилович;  Пелагея Михальчук з Нисмич;  Серафина Сільвестр , Вікента Кашуба, Єлисавета Сенюк з Угринова; Марія Ковальчук з Тартакова, Марія Липинська з Лещатова, Ірена Пшип`юрська, Анастасія Хрущ Анна Натинчук з Хороброва; Марія Хмара, Марія Семенюк, Марія Кішовар з Переспи; Софія Капусняк, Ангеліна Адамчук, Стефанія Олійник з Савчина.

В управі Сокальської філії СУ були Софія Хомінська – голова, Марія Хрущ- касирка , Ірина Кашубинська- секретарка, Ольга Решетило – референт культури, Ярослава Шеперович – господарник; Осипа Демчук, Софія Цап`як, Дозя Павлюк, Ганна Козьолковська, Володимира Величко, Ліда Книш , Стефа Крохмаолюк, Олена Мисько – члени управи.

На загальному з`їзді СУ у Львові 1937 р Сокальську філію визнано найкращою. Крім того на терені Сокальського повіту філія СУ була в Белзі, яку очолювала Катерина Мізюк , дружина белзького лікаря.  

З приходом “совєтів”  філія СУ Сокальщини перестала існувати з 1939року.

Угринівський осередок  Сокальської філії СУ:

В 1925р.в Угринові було засновано гурток СУ метою якого було піднесення культурного і економічного рівнямісцевого жіноцтва. Засновником і головою СУ була Ольга Кашубинська , дружина місцевого пароха о. Івана Кашубинського, іхня донька Ірина Кашубинська і до тепер живе в США і є почесною Членкою Союзу Українок Америки. Вона є почесною членкою СУ Угринова. В 1928р. В Угринові побудовано величезний Народний дім  з посторим залом для глядачів  на 510 місць.В цьому домі знайшли своє приміщення  і членки СУ . Жінки-союзянки були активними учасниками церковного і сільського хорів , драматичного гертка, товариства “Сокіл”, інших товариств. В Народному домі їхніми стараннями влаштовувались майже всі вистави.: “Циганка Аза”,”Невольники”, “Маруся Богуславка”, Активними членами драмгуртка були Анна Баран, Анна Матвійчук, Євгенія Вербівська, Анастасія Романюк, Катерина Гнатюк. Дуже зворушливим був концерт на честь Пречистої Діви Марії.Часто влаштовувались танцювальні забави з буфетом без алкогольних напоїв.  Перед другою світовою війною до 1939р. в СУ Угринова нараховувалось 158 членок, які були активними учасниками культурно-просвітницької роботи села. Зі спогадів голови СУ Угринова Софії Бутринської: “ У воєнні роки  1942-1944рр я побувала на  святкуваннях , які організовували членки СУ Угринова. Навіть пила напиток “Лимонаду”,  і їла солодощі , що готували членки. “ В Угринові членкині СУ  організували курси в”язання ,“Крою та шиття” ,“Кулінарії” . Вони були організаторами дитячого садочку, в якому працювали вихователями. Традиційно союзянки ходили в вишитому одязі. Цікавим атрибутом СУ Угринова є  вишиті хустини.

В 1947р. Село перестало існувати внаслідок операції “Вісла”. Перестав Існувати і СУ.

В 1952р. Село було заселене людьми з Лемківщини, Бойківщини, Надсяння, а  місцевих родин повернулося лише 14.

З вересня 1939 року Діяльність СУ припинилась більше як на пів століття. Під час другої світової війни Сокальські союзянки боролись за Україну в лавах УПА, а потім мордувались по в’язницях та таборах Сибіру.

<

Інформація : Ірина Кашубинська спогади , альбом присланий з США в 2009р.)


 З національним відродженням відродився СУ на Львівщині. А в Сокалі -  16 грудня 1990 року. Спочатку був лише Сокальський осередок, яким керувала пані Оксана Гайдук, потім славної пам`яті Надія Хрущ, а тепер Надія Мельник. Організаційну роботу на свої плечі взяли активні просвітянки Надія Саганська , Оксана Гайдук,Оксана Проць, Оксана Оніпко,Галина Чугаєвська, Любов Багрій,Наталія Покотюк, .Згодом відродились осередки в селах: Угринів – Софія Бутринська   Осередок було створено завдяки голові СОСУ  Надії Хрущ ;   Спасові ; Пепвятичі  - голова Галина Дояренко; Горбків –голова   Ганна Хмара,                          Мирослава Ковальчук ; Тартаків -  голова Кацюра Ганна, тепер Андрущак Ольга, Переспа - голова Марія Дубик, тепер Новосад Надія;   Скоморохи- голова Ірина Саганська, тепер Емілія Онищук; Тяглів  –голова Параскевія Вербинець, тепер Ганна Остапик; Зубків- головою осередку обрано Любов Ващук.

Утворилась сокальська філія СУ головою якої було обрано Оксану Гайдук.  Пізніше сокальську районну організацію очолила Ярослава Медвідь, а тепер Ірина Мандрик. Було Створено керівний орган  -  Раду, яка складається з голів осередків та член кинь. Голова секретаріату Надія хрущ, скарбник Оля Мусій, голова ревізійної комісії Тетяна Золотоверхова. Активно працювали комісії:культурологічна Марія Кожушко, шкільництва і молоді- Валентина Скибінська та Галина Дояренко, реформи- Орися Багрій, війська – Ольга Опульська, етнографії – Ольга Левко, в справах релігії- Марія Петрощук, благочинна- Ярослава Іванець, Іванна Іванець,преса – Оксана Проць, екологія і здоровя- Любов Климук, Галина Шпак, родинна- Іванна Дяків, Любов Кальмук.

Маємо свою світлицю і хоругву, яку вишила Оксана Загакайло, та союзянський гімн.

Кожен осередок  мав і має щось своє особливе та спільна жертовна праця   з думкою про українську державу завжди об`єднує нас.

Є гарні слова в Катерини Мотрич:

В українок особлива місія (завдання, покликання)

вона може єдина на землі емансипована від зачаття,

вона єдина не воювала за  рівні права з чоловіком,

бо в неї була вища місія:

Усі століття вона виборювала долю України...

Союзянки впродовж всього періоду діяльності організації беруть активну участь у громадському житті краю . Ми їздили пікетувати Верховну раду на початку 90 років, побували в Східній Україні, де пропагували українську пісню, вишивку, традиції та звичаї . До сьогодні маємо тісні зв’язки з СУ Донеччини м. Старобільськ участь в акції «Схід і захід разом». Багато членкинь були депутати до місцевих рад. Активно приймали участь в Помаранчевій революції 2004р та Революції гідності. 

Зараз в Україні війна. Союзянки подвоїли свої  зусилля в допомозі воїнам . Допомагаємо фінансово, продуктами , харчування, медикаментами,  членкиня Зубківського осередку Галина Ващук є волонтером в військовому шпиталі у Львові, а її донька  союзянка Олеся Шпак є учасником АТО  в передовій сестринсько-лікарській бригаді в м. Щасті.  Молимося за неї. <

Але не тільки війно ми живемо <

Маємо зроблено багато корисних справ. <

Саме СУС  відродив свято героїнь  на Львівщині.В кінці лютого майже у всіх осередках згадуємо про жінок , які посвятили своє життя служінню Україні та українському народу.  Маємо гарний приклад, бо  багато років працювала з нами в СУ славної пам`яті  Марія Петрощук –Кушпета -  велика патріотка учасник кінгірського повстання, почесна громадянка міста Сокаля. <

Відроджено свято матері.  В цей день союзянки вітали сокальчан квіточками після служби Божої  в соборі св. Петра і павла. Та проводили урочисті заходи.

Вперше Членкині СУ   провели  свято  Миколая для дітей школи інтернату. Стало традицією на свято Миколая вітати дітей, які в цей день перебувають в лікарні. Допомагає  нам в цьому  фонд Карітас ( Маряна Яремчук).

Відроджено писанкарство. Сокальська писанка так як і вишивка є особлива . Перші майстрині писанкарки ще з1991 року   Ярослава Вергун та народна майстриня Марія Горбунова  вчили нас та наших дітей тримати писачок.  Пишуть писанки Надія Мельник, Ірина Мандрик, Ольга Ровецька.    Наші писанкарки проводили виставку сокальської писанки в музеї  "Людина.Земля.Космос" ,  також виставка сокальської писанки з успіхом проходила в музеї Ольги Бачинської в Стрию.  Цього року союзянка- писанкарка Надія Мельник організувала виставку сучасної сокальської писанки в нашому краєзнавчому музеї.   Спільно з БФ "Карітас"   проводили майстер клас з писанкарства для вимушених переселенців з Донбасу. Традиційно ,  пишемо писанки з дітьми  в Сокалі, та селах.

Бережемо та плекаємо сокальську вишивку.  До дня незалежності України ми проводили виставку сокальської старовинної ноші. Було представлено 80 експонатів одягу до 1939 року. Виставка відбулася з великим успіхом і ми тішимося, що змогли ознайомити з сокальською сорочкою не тільки сокальчан  а й мешканців інших регіонів України. Я ще раз хочу подякувати членкиням СУ  та членкиням товариства Холмщина, та Василю Волошину  - очільнику краєзнавчого музею, які долучилися до проведення виставки. Щорічно беремо участь в ході у вишиванках у Львові «З бабусиної скрині». Також і в Сокалі проводили показ  стародавньої ноші до дня міста.    Для збереження української автентики ми зібрали велику кількість фотозразків вишивки, сорчок, запасок, камизельок  майже з усіх сіл сокальщини.  Дякую за допомогу в цій нелегкій праці майстрині –вишивальниці  пані Оксані Рушінець та батькові мого чоловіка Володимиру Мандрику.  Союзянки сокальщини   долучилися до створення першого документального фільму про вишиту сорочку «Спадок нації» . Всі учасники зйомок були запрошені до Львова на презентацію . Фільм демонструвався в 20 країнах світу. Мали змогу подивитись його і  в Сокалі .Дякую начальнику відділу освіти Роману Монастирському за надану старшокласникам можливість подивитись фільм . А також фільм  з успіхом демонструвався в Перетоках   та в Зубкові . Пропагуємо вишиванки ми і акцією «Народись у вишиванці». Цього року  завдяки волонтерам ми могли зібрати 17  малесеньких вишиванок для новонароджених діток до Дня вишиванки (3 четвер травня). Союзянки ходили в пологове відділення,  обдаровували новонароджених діток, зичили здоров`я, співали колискові. То ж я закликаю  майстринь вишивати маленькі вишиванки і долучатись до акції.

Не оминають членкині СУ і пісні та народних традицій, займаються просвітницькою діяльністю.  В кожному осередку є свій співочий колектив "Тяглівчанка" в Тяглові,  співають з церковним хором   в Скоморохах, ансамбль молодих союзянок "Віночок" та фольклорний гурток "Надвечіря" в Угринові ;    в Зубкові   неповторний дитячий хор ; в Переспі - гордість сокальського осередку Народний ансамбль "Берегиня"  (Який створила та була багаторічним наставником  Марія Петрощук -кушпета, а тепер керує ним Марія Краковецька). Щорічно на Різдвяні Свята проводимо дійства з колядкою від хати до хати, різдвяні концерти «Колядуймо разом з нами», «Полинь колядко над рідним краєм».  Відродили звичай святкування колодки (запусти). Під час великого посту  проводимо концерти «Під Хрест Твій стаю» спільно з церковними хорами. Візитівкою СУ стали традиційні заходи присвячені пам’ятним датам Л Українці, Т. Шевченку. Такі як  цього річ в Зубкові проводили театралізоване дійство по творах Шевченка було залучено 32особи . На  великодні свята  проводимо гаївки, веснянки з дітьми та молоддю. Концертами відзначаємо день матері. Активно долучаємось до всіх заходів в місті,районі це :Дні добросусідства , свято селянки, День незалежності, 75 річниця УПА, свято хліба,  Покрови та інші. <

Сокальський СУ дбає про розвиток молоді.  Максимально намагаємось залучити молодь до спільної праці.  Багато років проводили щорічний  дитячий літературний  конкурс до дня матері,  допомагала нам в цьому поетеса Любов Бенедишин,  тепер  голова  літературного об`єднання "Колос".  Разом з відділом освіти співпрацюємо  з пісенним конкурсом  «І слово і пісня матусю тобі», який проводить Львівський відділ . Активно працюємо з  МАН. Дякую Світлані Мусій за співпрацю. Учні беруть участь у конкурсі пошуково-дослідницьких творчих робіт  ім. Мілени Рудницької. Цього року в Краєзнавчому музеї проходила презентація конкурсної роботи «Життя і діяльність Любові Ващук» .  Сокальчани щороку мають призові місця. Активно розвивається конкурс започаткований СУ Сокальщини  «Мій родовід». В якому молодь досліджує історію свого роду. Підтримуємо конкурс «Ким я хочу бути як я цього досягну» Мета проекту допомогти українській шкільній молоді формувати її цілі та прагнення, розвивати власні здібності, стимулювати ранній вибір професії і професійну підготовку школярів. <

З перших днів створення Союзу Укр союзянки проводили доброчинну діяльність. Спочатку це були відвідини старших пань, колишніх союзянок, політв’язнів чи просто самотніх жінок перед Різдвом та Великодніми святами. З середини 90  часто отримували гуманітарні допомоги від союзянок з Австралії Сіднею відділ О Бесараб голова Тетяна  Борець зараз її донька  Ірина Борець а також  від Йосипа та Мері Парків з Нуштона Англія. Одяг та продукти харчування ми роздали дітям сиротам, потребуючим , багатодітним родинам.  Через СУС союзянки Австралії опікувався 4 дітьми, батьки яких були учасниками Чорнобильської аварії. Ця допомога була можлива завдяки Тетяні Борець , яка побувала в Сокалі.Сокальський СУ майже 15 років пітримує дівчинку сироту з сока ля яка живе тільки з стареньким дідусем Долучались до збору коштів на пам’ятник Степану Бандері, В 2005 році ми  підтримали пропозицію союзянки з альберти Канада Вініпег Христини Лукомської Чейс  провести конкурс  по написанню творчих  Ким я хочу бути … для дітей пільгових категорій  потребуючих, сиріт, дітей з інвалідністю.. <

В комісію входила Надія Хрущ потім Ірина Мандрик….Фінансова допомога   ,  учасникам конкурсу є дуже важлива . Ще раз хочу сердечно подякувати меценатам, це СУ Канади ( координатором по збору коштів  є Христина Лукомська Чейс), СУ Австралії  - Відділ ім.. О Басараб Ірина Борець, Америки Чікаго  - Дарина Ярошевич,Допомогова спілка при 29 відділі СУ НЬю Йорк, а також благодійникам та координаторам Олегу Лукомському, Андрію Лукомськом.  На базі конкурсу в 2011 році створено БФ "Майбутнє України. Сокальщина." Президентом обрано Юрія Лукомського - людину з великим серцем,  а Голова СУС Ірина Мандрик  є  співзасновником та скарбником  фонду. <

2012році в краєзнавчому музеї проходила виставка  фоторробіт "Благодійніть через призму об`єктива". Де були представлені 40 фотографій відомих фотохудожників  на благодійну тематику . Нею ми намагались залучити людей до благодійності.  Дякую за допомогу Ірині Калитовські.  <

2013рік майдан а дальше війна…. Союзянки як і багато українців бачили благодійність єдиною можливістю допомогти Україні та її захисникам. Зібрані кошти , куплені медикаменти, одяг, спечені пиріжки, все для них для хлопців… Скільки буде потрібно до перемоги. <

Багато зроблено та поле для праці безмежне. Ми і надалі самовіддано будемо брати участь у розбудові нашої незалежної самостійної держави – ім`я якої України. <

А жінка і її праця буде належно поцінована. <

Боже, < /p>

Усе від жінки мабуть почалося <

Найперша квітка, світанкова мить <

І вічний рух бо так вже повелося <

То хай її Господь Благословить.

Ірина Мандрик

^

дописувач_
***

суспільство

На Львівщині проводиться комплекс заходів «Перевізник – зима»
На Львівщині проводиться комплекс заходів «Перевізник – зима»

На Львівщині проводиться комплекс заходів «Перевізник – зима»

На Львівщині проводиться комплекс заходів «Перевізник – зима». Метою відпрацювання, яке розпочалося 17 листопада є перевірка виконання перевізниками вимог Правил дорожнього руху, Правил перевезення пасажирів у зимовий період, а також попередження аварійності на автомобільному транспорті загального користування.

Зокрема, поліцейські основну увагу приділяють питанням підготовки автотранспорту до експлуатації у осінньо-зимовий період, заміни шин на зимові, справності приладів обігріву вікон та салонів, організації передрейсового контролю технічного стану автобусів та проведення позмінного медичного огляду водіїв.

Разом з тим, працівники поліції виявляють порушення Правил дорожнього руху водіями громадського транспорту, зокрема, керування транспортними засобами у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, порушення правил зупинки та стоянки, Правил перевезення пасажирів, зокрема організованих дитячих груп, а також керування автобусами без відповідних документів та інші.

^

радіо Сокаль

служба інформації
ТРК "Сокаль"

здоров'я

В районній лікарні підготовлені документи щодо участі в обласному конкурсі мікропроектів 2018 року
В районній лікарні підготовлені документи щодо участі в обласному конкурсі мікропроектів 2018 року

В районній лікарні підготовлені документи щодо участі в обласному конкурсі мікропроектів 2018 року

В райдержадміністрації пройшла нарада з керівниками установ району.

21 листопада голова Сокальської райдержадміністрації Роман Токай спільно із головою Сокальської районної ради провів нараду із керівниками установ і організацій району.

В ході наради керівники прозвітували про виконану роботу та про основні проблемні питання.

Зокрема, начальник фінансового управління РДА проінформувала про те, що за 11 місяців бюджет району виконано на 124%, районний бюджет – на 118%.

Заступник генерального директора ДП «Львіввугіля» проінформував про те, що, станом на 20 листопада, видобуто 78,4 тис. тонн рядового вугілля при плані 76,1 тис. тонн. На енергетику відвантажено 45,7 тис. тонн вугілля при плані 54,1 тис. тонн. На сьогоднішній день гірникам виплачено 31% заробітної плати за жовтень.

Медицина Сокальського району працює в штатному режимі, в повному обсязі надаються послуги та здійснюється лікування пацієнтів. Про це на нараді в Сокальській РДА доповів головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед. За його словами, в галузі охорони здоров’я цього річ реалізовувалось чимало мікропроектів. На сьогоднішній день усі вони профінансовані і фактично завершені. В районній лікарні підготовлені документи щодо участі в обласному конкурсі мікропроектів 2018 року.

Як зазначив Роман Швед, увага буде приділена зокрема ремонтним роботам по благоустрою навколо центральної лікарні та поліклініки. Мова йде про заміну покриття пішохідної зони та доріг, які є на балансі закладу.

^

Сокальська Районна рада
Сокальська Районна рада

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
02:28, 22 лютого 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464