** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Сокаль і Сокальщина : новини ::19.08.2015

НОВИНИ СОКАЛЬЩИНИ

    19 серпень 2015 року

Пошук в новинах   

влада

Діяльність робочої групи щодо протидії контрабанді тНа Сокальщині проведуть перевірку лісопильних об”єктів.

19 серпня голова Сокальської райдержадміністрації Олег Кожушко провів засідання районної комісії з розгляду питань охорони лісів, використання та збереження лісових ресурсів. Члени комісії обговорили питання про приведення у відповідність до чинного законодавства діяльності лісопильних об”єктів району та підготовку матеріалів департаменту економічного розвитку, торгівлі та промисловості Львівської ОДА для формування інвестиційних проектів в галузі переробки деревини. На даний час в районі налічується лише 5 підприємств, які володіють ліцензією на переробку деревини. Голова райдержадміністрації доручив ОДПІ у Сокальському районі, спільно з правоохоронними органами, здійснити перевірку лісопильних об”єктів району.

^

РДА
Сокальська РДА

суспільство

19 серпня - свято Преображення Господнє

свято Преображення Господнє
свято Преображення Господнє

Дев`ятнадцятого серпня є свято Преображення Господнього, або Спаса. Це народне свято східних слов`ян відоме з давньоруських часів. Святкування Преображення триває 9 днів, з 18 до 26 серпня. У це свято за древнім церковним звичаєм  святять груші, яблука, мед і об­жинкові вінки або жмут колосся жита й пше­ниці. Тому в народі цей день називають Другим, або Яблучним, Спасом. Свято Преображення обрано для благословення плодів, бо в Єрусалимі саме в ту пору дозрівав виноград, який і прийнято освячувати в цей день. Церква, благословляючи принесені плоди, утверджує думку про те, що все — від людини до рослини — повинно бути присвячене Богу як Його творіння.

За народними прикметами, Яблучний Спас означає настання осені і перетворення природи. Прийнято вважати, що ночі після Спаса стають набагато холоднішими. В середній смузі України від цього дня вже можуть починатися приморозки, а тому й ка­жуть: «Прийшов Спас, держи рукавиці про за­пас!»

Зі святом Спаса пов`язані різні обжинкові обряди: святять у церкві обжинкові вінки, на ниві ставлять «Спасову бороду» — останні незжаті колосся, які просто на полі урочисто зав’язуються червоною стрічкою і яким приноситься в жертву хлібина. Цей обряд має також назву Велесової, або Дідової Бороди. До церкви несли святити квіти, мак, вірячи, що обсипання свяченим маком перешкоджає ходити до хліва відьмам, а до дому — ходячим покійникам. Після посвяти квіти й голівки маку кладуть за іконами, де вони зберігаються до весни. Весною мак розсівають по городу, а сухі квіти на Благовіщення вплітали до своїх кіс — «щоб не випадало з голови волосся».

На Спас поминають померлих. За народньою мітологією, це третій виступ мер­ців на світ у весняно-літньому сезоні: мерці з`являються на Страсний Четвер, на Зелені Свята і на Спаса. Наш народ вірить, що предки сприяють цвітінню і дозріванню плодів, охороняють ниви, садки і городи... Тому в ці дні приносили жертви Роду і Рожаницям як родинним богам. Саме їм урочисто виготовляли і запалювали спасівські свічі з нового воску, кришили хліб, виливали медовий напій.

Напередодні Другого Спаса подекуди збереглося таємниче заклинання Житника - духа ниви, щоб земля була родючою. На Яблучний Спас також побутували обряди з водою: свяченою водою окроплювали зорану під озимі землю.

Обрядовою їжею на цей день є "шулики": замішують пісного коржа на соді й випікають його в печі. Готовий корж ламають на шматки та вимішують в макітрі з перетертим маком і свіжовикачаним медом. Святковою стравою на Спаса були печені яблука. Верхівку з хвостиком відрізали, виймали середину з насінням, клали туди мед або цукор і запікали в печі. Готують пироги й штруделі з яблучною начинкою. Їдять їх із узваром або грушівником — киселем зі свіжих груш.

Перед Спасом є два тижні посту — «Спасів­ка». Існує легенда, що спасівка — це є продов­ження Великого посту. Бог призначив для Ве­ликого посту дев`ять тижнів, а святі отці поча­ли просити Бога, щоб щось із тим зробив, бо для людей затяжко витримати такий довгий піст. Тоді Бог розділив той піст на дві частини: сім тижнів навесні перед Великоднем і два тиж­ні вкінці літа перед Спасом. Ось чому за народ­нім віруванням у спасівку треба так само по­стити, як і у Великий піст.

В Україні була дуже сильно розвинута магія початку, тому й перші плоди Землі потребували ритуального освячення, щоб забезпечити достаток протягом року. А це досягалося і через пожертву. Приносили жертви воді, вогню, волхвам, кумам та сусідам, яких наділяли яблуками, грушами, медом, сотами тощо.

В Україні прийнято також плести ритуальні віночки. Один із таких віночків – вінок Спаса – плетуть навесні, як заквітнуть зозулині черевички та яблуні. Додають ще вишневі листочки. Надягають вінок лише на Спаса. До віночка прив`язувалися відповідні стрічки: посередині – жовтогаряча, далі голубі, сині, жовті, фіолетові – кольори Спаса. Жовтий – колір сонця. Розповідають таку легенду:

"Йшов Спас до Сонця – Ярила – і просив у нього один промінчик весни, щоб освятити ним весняні квіти з дівочого віночка.  А Ярило відповідало: "Я тобі дам промінчик мудрості і здоров`я. але мусиш мені принести в долонях дві краплинки голубої водиці (тому й голубі стрічки), зіроньки ночі синьої (сині), радість життя (жовті) та мудрість людську (фіолетові)". Спас дає на те згоду і через три дні все обіцяне приносить Сонцю.  А Сонце вручає вій промінь, святить дерева. Торкається кожної гілочки. Яблука. Сливочки…"

Одягали той віночок дитині з трьох років. На Спаса. Як давали яблучко та приказували: «Здоровому тілу – здоровий дух!»

Народні прикмети:

Прийшов Спас - бери рукавиці про запас.

Минув Спас - держи кожух про запас.

До Спасівки бджола робить на пана, а після Спасівки на себе.

Як у Спасівку будуть великі вітри, то зима буде з віхолами та лютими морозами .

Якщо на Спаса нема дощу, то це прикмета, що буде гарна суха осінь. Дощів небагато буде.

Якщо на Спаса йде дощ, січень наступного року буде сніжний, якщо спекотно - січень морозяний.

Якщо антонівка вродила - наступного року хліб уродить.

Пройшов Спас - пішло літо від нас.

 

****************************************

А ще сьогодні як для нас українців, так, мабуть, і для цілого світу важливий день в історії. Ранком 19 серпня 1991 року СРСР прокинувся під музику з балету Петра Чайковського "Лебедине озеро". Нечисленні тоді теле- і радіоканали передавали повідомлення з Москви: створено Державний Комітет з надзвичайного стану (російською - Государственный комитет по чрезвычайному положению, ГКЧП).

Чернетка Акту про Незалежність. Архів Левка Лук`яненка.
Чернетка Акту про Незалежність. Архів Левка Лук`яненка.

Завдяки цьому і подіям, які виникли внаслідок Серпневого путчу 24 серпня 1991 р. Верховна Рада України ухвалила Акт проголошення незалежності України: "Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв`язку з державним переворотом в СРСР...".

Мабуть, це не просто збіг, що ця важлива подія для України відбулась у одне з 12 найбільших християнських свят.

^

Юлія Сорочук
_

суспільство

Інспектора митного поста "Угринів" затримали за хабар

Діяльність робочої групи щодо протидії контрабанді та корупційним правопорушенням на державному кордоні дала свої результати, повідомляє прес-служба прокуратури у Львівській області.

Зазначимо, що головною метою створеної робочої групи, до якої увійшли співробітники прокуратури, військової прокуратури Західного регіону України, УСБУ, ГУ МВСУ, ГУ ДФС у Львівській області, Західного регіонального управління Держприкордонслужби України є запобігання та протидія контрабанді, порушенням митних правил та боротьба з корупцією на державному кордоні.

Відтак з липня поточного року завдяки діяльності вказаної групи досягнуто певних результатів. Зокрема, Львівською митницею ДФС посилено роботу щодо протидії митним правопорушенням, у результаті чого упродовж липня 2015 року розпочато понад 250 справ про порушення митних правил на суму 6,85 млн. грн., з яких із вилученими предметами 132 справи на суму 2,76 млн. грн. Загалом судами за наслідками розгляду справ про порушення митних правил прийнято рішення про конфіскацію предметів на суму понад 11 млн. грн. водночас накладено штрафів на загальну суму близько 850 тис.грн.

Варто зазначити, що за результатами діяльності міжвідомчої координаційної групи, на сьогоднішній день, вже порушено низку кримінальних проваджень. Зокрема 15 серпня затримано інспектора митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС при одержанні неправомірної вигоди в сумі 4,4 тис.грн. за не створення штучних перешкод у здійсненні митного контролю та митного оформлення. Цього ж дня йому оголошено підозру за ч.3 ст.368 КК України.

Загалом упродовж поточного року зареєстровано 6 кримінальних проваджень стосовно працівників митниці, підозрюваних у корупції. З них 3 провадження уже скеровані до суду. < /p>

^

Радіо "Сокаль"

служба інформації
ТРК "Сокаль"

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
01:10, 9 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464