економіка

«Твої гроші, твій вибір, твоя кредитна спілка»
Під таким гаслом цьогоріч кредитно-кооперативний світ 15 жовтня відзначатиме Міжнародний день кредитних спілок. В нашій державі святкування цього дня останні роки також стало доброю традицією.
Міжнародний день кредитних спілок святкується щороку кожного третього четверга жовтня, з 1948 року. В 1982 році, в Канаді, святкування тижня кредитних кооперативів стало національною подією.
Кожного року, починаючи з 1948, День кредитних спілок має своє гасло. Наприклад, у 1948 році було: «Зараз час побудувати кращий світ за допомогою кредитних спілок», у 1970 — «Інвестуємо в людяність», у 1980 — «Люди допомагають людям зробити життя кращим», у 1990 — «Кредитні спілки: створення глобального бачення», у 2000 — «Приєднуйтеся до нас! Маємо 100 млн членів кредитних спілок в усьому світі», цього року — «Твої гроші, твій вибір, твоя кредитна спілка». Цьогоріч Міжнародний день кредитних спілок припадає не на кращі часи, світова фінансово-економічна криза далася взнаки і кредитно-кооперативному русі України. Утім, це не зламало наші кредитні спілки, а лише дало зайвий стимул згуртовуватися у такий складний період.
Кредитна спілка – це фінансовий кооператив, в якому одні люди вкладають гроші на депозит, а інші беруть ці гроші в кредит. Кредитна спілка не заробляє на своїх членах – вона не отримує прибутку, а лише покриває необхідні витрати. У цьому і полягає головна відмінність кредитної спілки від банку. Кожний вкладник кредитної спілки, незалежно від суми вкладу, є її повноправним членом. Кредитна спілка є демократичним інститутом (один учасник — один голос), де керівні органи обираються загальними зборами.
На сьогоднішній день кредитні спілки володіють такими перевагами:
- термін внесків. Кредитні спілки готові привертати середньострокові внески на термін до двох років;
- високі депозитні ставки. Спілки дорожать своїми вкладниками, тому при повторному укладенні депозитного договору пропонують бонусні процентні ставки;
- порядок нарахування відсотків по кредиту. Кредитні спілки стимулюють дострокове погашення кредиту. Тому, якщо позичальник, що оформив позику строком на 1 рік, погасить його через 3 місяці, то відсотки будуть перераховані, позичальникові не доведеться платити позику виходячи з терміну 1 рік та жодних штрафних санкцій;
- нижча ціна кредитів і прозоре її формування, немає прихованих платежів (відсутність комісії, страхування, касового обслуговування і .т.д.);
- індивідуальний підхід до обслуговування клієнтів.
Ці переваги вже сьогодні призвели до зростання довіри та інтересу позичальників до такого виду небанківської фінансово-кредитної установи, як кредитні спілки.
З огляду на сьогоднішній день про Кредитні спілки можна сказати, що вони є менш вразливими до кризи, оскільки переважно це локальні організації, незалежні від боргових запозичень, від валюти. Вони добре знають своїх вкладників, які одночасно є співвласниками спілки. Але, звісно, як і всюди трапляються винятки. Тому, перш як довірити свої кошти фінансовій установі потрібно дотримуватись наступних порад:
1. Перевірити: наявність на дошці оголошень кредитної спілки списків членів Правління, Кредитного та Наглядового комітетів, Ревізійної комісії.
2. Ознайомитись з Статутом кредитної спілки.
3. Поцікавитись чи має кредитна спілка діючу ліцензію на залучення коштів.
4. Попросити річний звіт за минулий рік і проаналізувати його. Цей звіт має містити фінансову частину, яка включає в себе баланс кредитної спілки та звіт про доходи і витрати.
5. Ознайомитись зі списком осіб, котрі увійшли до виборних керівних органів кредитної спілки.
Якщо члени Правління або працівники кредитної спілки стають на заваді в отриманні необхідних вам документів, дають нечіткі відповіді на ваші запитання, ухиляються від них, або зовсім відмовляються їх давати, - цій організації не варто довіряти свої кошти.
Отже, виходячи із вище сказаного, кредитні спілки мають право на життя на рівні з іншими фінансовими інститутами, саме кредитні спілки стали рятівними інструментами кредитування в умовах економічної кризи. Старий галицький клич і на сьогодні залишається актуальним: отож “Свій до свого по своє”.
Жанна Журавінська
кредитний інспектор КС "Вигода"
якщо Ви хочете додати, заперечити чи обговорити напишіть адміністратору: заповніть
HTML форму