** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

451

*

А потім було невідоме — були різні чутки...

Лише в 1997 році мій син розшукав книжку Є. Місила „Повстанські могили“, в якій опубліковані віднайдені в архівах Варшави документи Штабу УПА VI Воєнної Округи „Сян“ про „впавших на полі слави воя­ків“, де про брата Романа записано: „Роман Богдан Кульчицький „Біс“. Старший булавний, бунчужний сотні УПА „Бурлаки“... Розлучений з батьками воєнною хуртовиною, вступив в 1944 р. до німецької армії. На­весні 1945 р. попав у радянський полон, з якого втік і в травні того ж ро­ку вступив у ряди УПА. Закінчив підстаршинську школу УПА ім. полк. Дмитра Вітовського. Спочатку виконував функцію чотового, згодом — бунчужного. Брав участь у всіх боях сотні, двічі був важко поранений: 28 жовтня 1945 р. біля Кречкової, 7 січня 1946 р. під Бірчею. Загинув 19 трав­ня 1946 р. в лісі біля Купної Перемиського повіту в бою з Військом Польським. Похований у спільній могилі на партизанському цвинтарі у Волі Володзькій Березівського повіту. Наказом Штабу Воєнної Округи УПА „Сян“ від 20 січня 1946 р. нагороджений похвалою за відвагу і від­значений Срібною Зіркою за рани, отримані в боях. Наказом Штабу УПА „Захід“ ч. 18 від 1 березня 1946 р. авансований до ступеня старшого булавного з 1 січня 1946 р.... Таке місце поховання подано в документах. Натомість в оперативному звіті ТВ „Лемко“ за травень 1946 р. подано, що „Біса“ поховано 20 травня 1946 р. біля спільної могили...“

Розшукано також відомості про Романа в книзі П. Содоля „Україн­ська повстанча армія. 1943-1949. Довідник“, та в книзі Ю. Борця „У вирі боротьби“, в якій описаний похорон Романа, та що він похований за ЗО км від місця загибелі недалеко від ріки Сян, а на березовому хресті був напис: Курінний бунчужний „Біс“, бо відомий був лише його псевдонім.

Доля розпорядилася так, що могила Романа знаходиться „на рідній не своїй землі“ поблизу (4-8 км) села Улюч — родинного села діда о. Ми­хайла Дороцького, в якому в 1815 році народився о. Михайло Вербиць- кий (священик, композитор, автор мелодії гимну „Ще не вмерла Укрїна“), і села Ялина, де народилася бабця, та біля присілка Пашківка, де народився єпископ Йосафат Коциловський; неподалік сіл Вітрилів та Лубно, звідки походять прабабця та близька рідня.

Треба віддати справедливу шану стрільцеві „Каменю“, який складав в Штабі УПА посмертні біографії загиблих вояків, за те, що в записі про Романа написав: „... Розлучений з батьками воєнною хуртовиною...“, то­му, що це збігалося з вказаним в моїй автобіографії, писаній за совєтської влади, записом про брата: „... при переході фронту в 1944 році про­пав безвісти...“, що я багаторазово твердив при неоднократних „співбесі­дах“ з співробітниками КҐБ.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
09:03, 12 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464