** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

436

*

Німці, які окупували Східну Галичину, вже не були подібні на тих, які помилково опинилися тут після розпаду Польщі. Пам’ятаю, як одна бідна селянська родина на час переходу фронту сховалася у кіпці на кар­топлю. Німецький вояка з автоматом наказав усім вийти назовні, за­стрелив батька родини на очах жінки та сімох дітей та пішов собі далі. Щоби не було ілюзій, німецька влада дала зрозуміти, що прихід німців „... ist kein Befreiung, es ist Eroberung...“ (це не є визволення, а завоюван­ня) і почала будувати свій „neues Ordnung“ (новий порядок). Появилися табори з полоненими червоноармійцями та французькими вояками, гори голих трупів, яких, виморених голодом, холодом та нелюдськими умова­ми життя, вивозили тракторними причепами до братських могил. На на­селення нові окупанти накладали контингенти, відбирали для потреб Райху худобу, птицю, теплий одяг. Молодих хлопців та дівчат відправля­ли до Німеччини на роботи. Слов’ян намагалися перетворити на покір­них слуг-рабів. Усі ці події перекотилися через нашу дитячу свідомість і такими ми прибули на навчання до Сокальської гімназії.

Був у цей час цікавий феномен: відомості про події, яких ми були свідками чи про котрі довідувалися з різних джерел, доповнювалися, гру­пувалися та характеризувалися, як не дивно, піснями. Пісні лунали всю­ди: на полі, пасовиську, ярмарку, в будинку „Просвіти“, на різних „збірних пунктах“ і зборах, на які скликали людей, в поїздах і „де лише людська нога не ступала“. Старовинні пісні доповнювалися новими, які розповідали про свіжі події, які не публікували офіційні органи і про які часом уперше довідувалися люди з пісні. У старовинні мелодії вкладали­ся нові слова. Особливо цим відзначалися колядки та щедрівки. Слова пісень формували світогляд, скеровували думку на шлях правдивого пі­знання суті подій, закликали до боротьби за свою долю та волю України. Не всі пісні відзначалися високим художнім та поетичним рівнем. Багато з них проіснувало дуже коротко. Однак більшість пісень мала значний вплив на патріотичне виховання суспільства. З піснями та під їх впливом минало і наше життя у Сокальській гімназії.

Можливо, для тих, хто мешкав у Сокалі та поблизу нього, роки на­вчання у Сокальській гімназії пройшли, мабуть, без особливого емоційно­го вияву — просто зміна назви школи та навчальної програми. Для тих, що проживали далеко від Сокаля, це був знаменний етап не просто навчання, а школи життя. Ця школа життя була характерна тим, що то був перший тривалий час перебування поза батьківським домом, що про­живали в „бурсі“, училися без будь-якого примусу до науки та час від часу їздили самі з дому до Сокаля і в зворотньому напрямі. В цей воєнний час переїзд декілька десятків кілометрів був значною подією, повного емоцій­них переживань. Доїзд до залізничної станції, переїзд поїздом і перехід від залізничної станції у Сокалі до „бурси“ потребували подолання різних пе­решкод, найнебезпечнішими з яких були перевірки документів та особис­тих речей поліцією або патрулями жандармерії чи СС. Завжди зі собою треба було мати гору документів та бути готовим на різні несподіванки.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
14:19, 22 вересня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464