** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

412

*

Анізій ОЛЕКСА

СПОГАДИ ПРО ГІМНАЗІЙНІ ЧАСИ

У книжці Тихона Лещука „Світло великих надій“ (Львів, 1996) досить широко висвітлено життя учнів Сокальської гімназії, але нічого не сказа­но про організацію „Юнаків“ ОУН. Це зрозуміло, оскільки організація та її робота були законспірованими, не всі учні були її членами і тому про це не було відомо широкому загалу.

Я, будучи учнем 6-го класу, належав до цієї організації. Члени орга­нізації знали юнаків лише свого класу і могли лише догадуватися про членство інших за їх поведінкою та беззаперечною ознакою по відмінно­му навчанні. Гімназійну організацію „Юнацтво“ могли очолювати гім­назисти 8-го класу, а саме Володимир Харків, Василь Головач або Яро­слав Гура. Хоч переконливих доказів у мене немає.

Так, наприклад, у позашкільний час мене навчав латини надзвичайно скромний і талановитий учень 8-го класу Харків Володимир (родом з Клюсова, що біля Кристинополя). Під час занять він розмовляв зі мною на різні теми, які по суті були ідейно-виховними, і я догадувався, що він є у Проводі організації. У половині травня 1946 р. він загинув у пере­стрілці з польською поліцією Кристинополя. Дещо пізніше загинув його брат Василь в бою УПА з енкаведистами біля лісу с. Андріївка.

У нашому класі очолював юнаків Іван Стрілець. Членами організації були окрім мене Павло Гнатюк, Петро Гнатюк (усі троє з с. Завишні, учасники УПА, загинули у 1944 році); Іван Кичун з Жужелі, Роман Квас­ниця з Первятич - обидва були в УПА , де у боях загинули; Іван Ващишин з Куличкова, який підірвався гранатою, щоб не здатися ворогам. Іван Притулка і Павло Тхір з Яструбич, будучи повстанцями, захоплені енкаведистами, ув’язнені. Іван Притулка пропав безвісти, а Павло Тхір помер від туберкульозу легенів. Іван Дзісь з Павлович закінчив пізніше медичний інститут у Львові, кандидат медичних наук, працював в інсти­туті гематології, помер у Львові в 1970 р.

Ми збиралися два-три рази на місяць у зруйнованій під час війни церкві у с. Поториці, у ліску на Валявці, де кожного з нас екзаменував Іван Стрілець по заданій темі з історії України за книжками М.Грушевсь- кого, І. Крип’якевича, трилогією Б. Лепкого тощо. З’ясовували питання тогочасної політичної ситуації, святкували дні „Бою під Кругами“, 1-го листопада, Шевченківські дні, вивчали „Декалог українського націоналі­ста“, який знаю, мов „Отче наш“, дотепер.

Зверталася увага на правила поведінки і успішність у навчанні юнац­тва. Про тісний зв’язок організації юнаків гімназії з ОУН може свідчити хоч би той факт, що ми, члени організації, знали про напад на Гестапо, який мав місце у Сокалі, за два дні до цього, тоді як решта дізнались про

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
15:11, 13 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464