** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

407

*

Холмі ... Белзі“. „Зазначу, що у Белзі в той час існували „Українські при­ватні гімназійні курси“ під керівництвом сокальського професора і вче­ного Антона Демчука, які в 1941 р. влилися у засновану Сокальську гім­назію. Українські місцеві комітети зорганізували гімназійні курси в Белзі ... Холмі, Ярославі“ (стор. 208). В 1940 р. у квітні були на базі курсів від­криті українські державні гімназії в Ярославі і Холмі.

Не можу обминути ще одного важливого штриха, що характеризує свідомість мешканців Надбужанщини. У названій книзі В. Кубійовича читаємо: „... окраїни Галичини, що прилягали до Холмщини (частина Ярославщини, Чесанівщини, Равщини і Белзчини) ... Це найсвідоміша частина ... До війни вони жили повним національним життям і тоді дуже позитивно впливали на національний розвиток сусідніх частин Холмщи­ни“ (стор. 387). В 1941 р. до Сокальської гімназії прийшло багато вихід­ців з Холмщини, де, зокрема в Замойщині, велику освітньо-патріотичну роботу проводили д-р Роман Перфецький — адвокат зі Сокаля, політич­ні діячі з Равщини — Петро Дужий, д-р Богдан Карпевич та п. Іван Базарко з Белза.

Українська Сокальська гімназія не створювалася на terra incognita. Вона, як бачимо, вже мала можливість використати досвід Ярославської і Холмської гімназій. Її директор д-р Омелян Ковальський працював по­передньо у Холмі, а до цього керував „Відділом визнань релігійних та освіти“, був призначений вчителем у Могильниці Труєвській (нагадаємо, що він закінчив Ягайлонський університет в 1928 p.),в 1934 р. отримав призначення у вчительську семінарію в Пултуску.

Другим важливим фактором успішної праці гімназії була добра на­вчальна база. Величавий будинок, побудований в 1910 p., був визнаний Львівською кураторією одним з найкращих у Львівській області. Тут, як вже згадувалось, були добре обладнані кабінети, просторі і світлі на­вчальні приміщення. Третім чинником, що вплинув на високий навчаль­ний рівень, був високоосвічений національний педагогічний склад. Се­ред гімназійних професорів цієї гімназії 80 відсотків мали наукові ступені докторів та магістрів. Навчання тривало 8 років (за старою австрій­ською системою) після закінчення 4-х класів вселюдної школи.

III. ГІМНАЗІЯ ЯК ВАЖЛИВА ЛАНКА НАЦІОНАЛЬНОГО, ДУХОВНОГО І КУЛЬТУРНОГО РОЗВИТКУ

Українська гімназія в Сокалі почала працювати з жовтня 1941 р. у великому і добре обладнаному приміщенні довоєнної польської гімназії. Запис проходив дуже інтенсивно у всі класи. Хлоп’яча і дівоча бурси приймали приїжджих переважно з віддалених сіл Сокальщини та міст і сіл інших районів — Радехівського, Рава-Руського, Замойського, а також з Волині, Холмщини та Буковини. Таким чином, Сокаль поповнювався прогресивною молоддю з різних регіонів, і цей фактор позитивно впли­вав на розуміння і сприйняття багатогранного багатства української культури. З другого боку гімназія не існувала сама по собі як ізольоване

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
15:02, 20 жовтня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464