** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 15 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

330

*

У 1935 році Іван Климів — провідник Екзекутиви ОУН Сокальщини. Від серпня 1935 р. до січня 1936 р. довелось йому каратись у концентра­ційному таборі в Березі Картузькій. Після виходу з Берези Картузької провідник І. Климів відбудовує підпільну мережу ОУН в Сокальщині, за­хідному регіоні Волині і Поліссі. На терені Рави-Руської (вже під прибра­ними прізвищами Мармаш, Куліба, Легенда, а також ім’ям Євген) орга­нізовує вишкільні курси ОУН для холмщан і підляшшан (понад 70 кур­сантів чоловічої і жіночої статі). В серпні 1937 р. на судовому процесі проти 42 українських студентів, що відбувся у Луцьку, І. Климову вино­сять вирок — десять років тюремного ув’язнення (найвища міра пока­рання, що існувала на той час), яке відбував на заході Польщі, в Равічу, у тюрмі, що була відома найжорстокішим в’язничним режимом.

Навесні 1939 р., з огляду на можливість німецько-польської війни, перетранспортовано частину українських в’язнів, між ними й Івана Климова з Равіча до Сєдлець біля Варшави. З початком Другої світової війни, яка закінчується руїною Речі Посполитої, вийшов на волю.

Організаційні здібності керівника підпільної боротьби найкраще вия­вив І. Климів-,,Легенда“ в 1939—1941 роках. На початку 1940 року як Крайовий провідник ОУН він готує кадри для майбутніх бойових під­розділів, переправляє за кордон людей, яким загрожували арешти чи де­портації в Сибір, рятуючи багатьох від неминучої смерті, неодноразово й сам перетинав совєтсько-німецький кордон за завданням Р. Шухевича — керівника зв’язку із мережею ОУН в підсовєтській Україні.

Наскільки небезпечне було щоденне існування самого І. Климова в роки масових арештів, безрозбірливих переслідувань, постійних допитів, зокрема студентів у вищих школах, і планових вивезень, свідчить епізод із його життя, коли І. Климову і Володимиру Лобаєві (Вугляр) — побра­тиму і соратнику по підпільній боротьбі, влітку 1940 року у Львові, на перехресті вулиць Коперника і Стефаника в одній із сутичок з агентами НКВД довелось задля збереження конспірації і в своїй обороні застосу­вати зброю.

З початком німецько-совєтської війни за підписом „Легенди“ прого­лошено заклик до українського народу творити революційно-збройні си­ли для боротьби за державність України. Бойові відділи підпільної мере­жі ОУН, створені на території Західної України „Легендою“-Климовим, приступили до дії ще до приходу німецької армії до Львова (напади на частини НКВД при відступі, звільнення в’язнів з тюрем).

ЗО червня 1941 року було проголошено відновлення державности Ук­раїни. Тимчасове Державне Правління, яке очолив Ярослав Стецько, доцінюючи дотеперішні революційні здобутки, організаційні досягнення і стратегічний хист Івана Климова, призначило його міністром політич­ної координації державного уряду (5 липня 1941). „Легендарний Євген Легенда, проклямації якого, чудесні формою і змістом, про творення ар­мії, підписані як Головнокомандуючим Збройних Сил, мав в собі справді щось з епохи Хмельниччини. Це був новітній Іван Богун у нашій історії“ —

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
23:34, 13 грудня 2019 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464