** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

106

*

вався до церковних піснеспівів і гімназійний хор, деякі гімназисти залюб­ки співали у чудовому церковному хорі.

Початок 1942/43 навч. р. приголомшив учнів і вчителів гімназії та й усю громадськість Сокаля звісткою про смерть директора гімназії д-ра Омеляна Ковальського внаслідок нещасного випадку, який стався 9 верес­ня 1942 р.

Тепер колектив гімназії очолив проф. Василь Олійник — кваліфікова­ний педагог (учитель історії) — енергійна, вольова людина, колишній хо­рунжий УГА. При ньому гімназія продовжувала традиції українських передвоєнних середніх шкіл, виховувала високоосвічену, національно сві­дому молодь, якій належало працювати далі над становленням нації та бу­дівництвом власної держави.

В гімназії активну діяльність розгорнула Організація Українських На­ціоналістів. Серед учнів гімназії, що були членами ОУН, назвемо лише де­яких: Дишкант Євгенія, Качковський Михайло, Корицький Олександр, Кульчицький Роман-Богдан.

Існувала молодіжна ланка Організації Українських Націоналістів „Юнацтво“[*]. Групи „Юнацтва“ були організовані у переважній більшості класів. Серед учнів, заанґажованих у підпільні структури, поширювалися і передавалися з рук в руки підпільні видання ОУН, в яких домінувало антинімецьке та антисовєтське спрямування („Бюлетень ОУН“, „Ідея і Чин“ та інші). Вище наведене відноситься до організаційних структур револю­ційної ОУН (бандерівців). В гімназії також існувала малочисельна та мар­гінальна за впливами комірка ОУН-мельниківців, сформована переважно з молоді, що прибула з Холма.

Активізація національно-визвольної боротьби на окупованій терито­рії примушувала німців, з одного боку, шукати шляхів вилучення молоді з цього процесу і контролю над нею, з іншого — до посилення репресій.

В 1942/43 навч. р. німці посилено вербували молодь до Baudinst-y (бу­дівельна служба), де при жалюгідному санітарному стані казарм і недостат­ньому харчуванні випускники гімназії мусили будувати залізничні шляхи, розвантажувати вагони з вугіллям, гравієм і т. п. в умовах невільничої праці (12-14 год. щоденно) під невсипним оком німецьких наставників і місцевих наглядачів. Спіткала така доля і випускників Сокальської гімна­зії (Іван Сивак).

Під різними претекстами посилювалися репресивні акції проти учнів­ської молоді. В 1943 р. в Сокалі німці розстріляли Василя Білостоцького, Миколу Никегу та Мельника — всі з Топорова — за те, що нібито вони ще 19 березня 1942 р. напали на дорозі і важко побили польського ксьон­дза і ще кількох визначних поляків, коли ті їхали на свято „Юзефа“.

Постійні намагання вербувати та посилено вивозити в Німеччину ро­бочу силу (насамперед через т. зв. Arbeitsamt) створювали повсякденну за-[*] Докладніші дані про „Юнацтво“ наведені в статті А. Олекси „Спогади про гімназійні часи“, поміщеній у цьому збірнику. — Прим. ред.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
15:39, 22 вересня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464