** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

88

*

ював українську і класичну філологію. Сюди належить і Африкан Хрущ (розпочав навчання у гімназії як учень 2-го класу в 1910 р., матуру здав у 1917 р.), старшина УГА, студент технічного факультету, згодом секретар філії „Просвіти“ у Сокалі, який в 1927 р. різко виступив у „Новому часі“ (спочатку орган УВО, а з 1925 р. позапартійна ілюстрована газета, Львів) з осудом полонізаційної політики уряду, коли під час Шевченківського свята в гімназії адміністрацією було примушено учня прочитати доповідь про поета польською мовою.

Наприкінці 1925 р. припинено діяльність Львівського (таємного) укра­їнського університету. Тепер закінчувати навчання студенти могли тільки за кордоном. Зрештою багатьом українцям довелося тепер там же розпо­чинати і закінчувати студії. Через те Теофіл Небожук після ліквідації Львівського (таємного) університету здобував вищу освіту в Празькій по- літехніці; Петро Базилевич, випускник гімназії 1914 року, навчався у Пруському сільськогосподарському інституті в Берліні й водночас в Укра­їнській господарській академії у Подєбрадах (Чехо-Словаччина), котру закінчив як інженер-агроном у 1928 р.; Юрій Черевко (матура в 1930 р.) студіював медицину в 1920—1931 рр. в Університеті ім. Масарика (Чехо- Словаччина), Ілля Масиник (випускник 1932 р.) виїхав на студії медицини до Загреба.

Попередні напружені польсько-українські взаємини (бойкот перепису населення у 1921 р. і виборів до сойму 1922 р.) тепер вилились у бойкоту­вання усіх вищих польських навчальних закладів. Врешті-решт, дехто із сокальських гімназистів навчався у Львівському державному університеті, інші студіювали теологію у Львівській духовній академії і Духовних семі­наріях Львова, Перемишля і Станіславова. Переважна більшість з них була з м. Сокаля (22) і його околиць: з Хороброва — 9 студентів, Угринова — 9, Тартакова — 6, Поториці — 3, Варяжа, Боратина, Спасова, Завишні, Сільця, Опільська й Ульгівка — по 2 студенти.

4 липня 1929 р. студенти Сокальщини організувалися у гурток, який був зареєстрований в місцевій адміністрації. Головою студентського гурт­ка обрано Богдана Занька (навчався у гімназії в 1916—1923 рр., студент права, згодом записався на журналістику у Варшаві), секретарем — Івана Костюка, скарбником — Володимира Макара. 9 квітня 1931 р. постав сту­дентський гурток при Белзькій філії „Просвіти“. Він об’єднував 17 членів. Головою було обрано Степана Гелу. Всіх студентів-сокальчан, які продов­жували вищі студії у 1929—1935 рр., було 91. Гуртківці ставили за мету об’єднати всіх студентів та налагодити працю студіюючої молоді в куль­турно-освітніх, економічних і кооперативних установах. В рамках цієї програми організовувалися аматорські хорові і театральні групи, спор­тивні дружини, влаштовувалися різноманітні розважальні заходи та ін. Студентська молодь виступала рушієм і каталізатором багатьох суспіль­них процесів і явищ.

Гуртуюча студентська діяльність на тлі ще свіжих у пам’яті споминів про воєнні роки, УСС, УНР і ЗУНР, УГА, Крути і Базар не могла не роз-

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
01:14, 28 вересня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464