** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

59

*

Проте керівництво закладу, як і представництво громади, жило турбо­тами про майбутнє приміщення закладу. Клас І „в“ містився у низькому селянському будинку з малими вікнами, наукові посібники поміщено у шкільних залах, директор і вчительський колектив мусили задовільнятися однією маленькою кімнатою. А для намічених на перспективу нових кла­сів не могло бути на Забужжі іншого приміщення, як тільки такі самі се­лянські хати. Тому вже 1 грудня 1906 року Міська рада ухвалила просити шкільні власті про прискорення будівництва корпусу гімназії, а водночас вирішено вислати до Відня у цій справі депутацію.

І ось 23 серпня 1907 р. Шкільна крайова рада повідомляє магістрат, що плани будинку вже відіслано до Міністерства освіти. Але від того часу аж до початку будівництва минули 3 роки, повні старань, запобігань і прохань. Тимчасом дальший розвиток закладу йшов нормальним руслом, хоча труднощі з помешканням наростали з кожним роком.

У шкільному році 1907/08 було два класи і відповідно чотири відділи, що розміщувалися у цих самих двох будинках. У наступному 1908/09 три класи та 6 відділів містилися уже в трьох домах, у 1909/10 р. чотирикласна гімназія була розкинута по 4-х домах. І хоча II клас не був поділений, і бу­ло тільки 7 відділів, проте треба було одну залу в головному будинку зай­няти для розміщення великого вчительського колективу (14 осіб) і науко­вих засобів. Звідси — „головний будинок“ мав тільки один клас у своїх мурах, а цілий заклад містився у низьких сільських хатах. Чотирьохлітній період часу, на який ґміна зобов’язалася давати на свій кошт приміщення для закладу, добігав кінця, а про будівництво корпусу в центрі міста нічо­го не було чути. Правда, площу, даровану під будову, перебрано іменем уряду в 1908 році (на праві уповноваження Міністерства від 29 липня ц. р.), але, помимо остаточного затвердження планів, здавалося, що будівництво буде відкладене до невідомого часу. Однак, енергійні старання тогочасно­го посла до Державної Ради Станіслава Старжинського в міністра фінан­сів д-ра Білінського завершилися, нарешті, успіхом: у липні 1910 р. розпо­чато будівництво корпусу на обширній площі при вулиці Костюшка, хоч ще у лютому того самого року Шкільна краєва рада дотримувалась думки, що, насамперед, мусить стати будинок гімназії у Бережанах, про який наполегливо старався тогочасний міністр Галичини д-р Дулемба.

Тимчасом, однак, треба було знайти на 1910/11 рік приміщення для установи, оскільки на Забужжі не було вже п’ятого дому до винайму: от­же, переміщення гімназії на другий берег Буга було вкрай необхідне. Але і в місті теж не було відповідного приміщення. На щастя, саме закінчувало­ся зведення нового корпусу для ц. к. Учительської семінарії, яка, не маючи ще польської базової школи (мав бути відкритий тільки І клас), могла кілька залів відпустити, а крім того, старий будинок цього закладу міг ще на рік дати притулок гімназійній молоді. Але, понад усе, це розв’язання питання було значно дешевше, бо не треба було платити жодного комір­ного. Тут я повинен замітити, що якраз перед самим залишенням „пала­ців“ на Забужжі в серпні 1910 р. укладено й підписано контракт з грома-

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
10:22, 13 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464