** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

406

*

український словник“ Я. Яреми та деякі інші підручники, видані до війни у Галичині. В Сокальській гімназії 1941-1944 рр. працювало 22 вчителі; для порівняння скажемо, що в Холмській було 19, а в Ярославській — 14. В гімназійних бурсах харчування було незадовільним, зрештою харчові картки не дозволяли достатнього забезпечення. Допомога українського комітету була мало відчутна, принаймі з погляду учнів, які мешкали у бурсі. В гімназії вчили, релігію, українську мову (і літературу), німецьку мову, латину, історію, географію, біологію, математику, фізику, хемію, мистецтво, працю, співи, руханку. В Сокальській гімназії не було непоро­зумінь між католиками і православними, що виникали інколи в Холмській гімназії (Українська гімназія в Холмі. Львів, 1997). Гімназія (учні і профе­сори) дуже позитивно впливали на національний та духовний розвиток міста.

Першим директором Державної гімназії з українською мовою на­вчання в Сокалі (Staatsgymnasium mit ukrainischer Unterrichtssprache in Sokal) був професор д-р Омелян Ковальський. Людина вольова, автори­тетна серед вчителів і учнів, добрий організатор, талановитий науковець і активний громадський діяч. Після сформування Галицького дистрикту в 1941 р. О. Ковальський отримав повторне підтвердження призначення на посаду директора гімназії в Сокалі (подаємо копію даного документа в перекладі):

Переклад:                                 Губернатор Дистрикту Галичина

Відд. науки і навчання ZL., 0089/42

Стосовно: Призначення в україн­ську державну гімназію Львів, 6.01.1942 р.

Панові Емілію Ковальському Львів Брайтеґассе, 11

Доручаю Вам за згодою Головного управління Науки і навчання в Кракові тимчасове керівництво Державною гімназією з українською мо­вою навчання в Сокалі.

Підпис Dr. Gasselich кругла гербова печатка: Генеральне губернаторство Відділ науки і навчання. Губернатор дистрикту Галичина.

Другим директором в 1942-1944 рр. був професор Василь Олійник — вольова, енергійна, рішуча людина, колишній хорунжий УГА.

Цінним джерелом для знайомства з державним статусом Сокальської гімназії, а також з її функціонуванням, організацією та побутом, служать документи того часу, зокрема, вже згадувана праця проф. В. Кубійовича „Українці в Генеральній Губернії 1939-1941“. На стор. 166 читаємо: „В 1940-1941 шкільному році в ГГ існували наші бурси у 9 містах: Ярославі,

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
02:42, 28 вересня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464