** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

405

*

Українська національна гімназія початку XX ст. увібрала в себе три найбільші цінності із здобутків цивілізації: насамперед це християнський світогляд (обов’язкове вивчення в усіх класах всіма учнями предмету „ре­лігія“), що було теоретичною основою морального і національного вихо­вання. По-друге, назвемо такий чинник, як найкращі у свій час європей­ські освітні зразки, за якими обов’язковим предметом була єдина історія та культура суспільства, мови (включаючи латинську), основи природни­чих наук. По-третє, домінували впливи розвитку освіти з часів розквіту Київської Русі та Галицько-Волинського князівства, коли враховувалися українські державні інтереси, освіченість та індивідуальні здібности людини.

Серед понад 20 гімназій, що діяли в західних повітах, особливе місце, крім львівських, належить Перемиській, Бережанській, Яворівській, Станіславській, Тернопільській, Дрогобицькій, Коломийській, Луцькій, Чер­нівецькій, Ужгородській, Рогатинській, Сокальській, Ярославській, Холм- ській гімназіям, що діяли у різні часи. В 90-х роках багато з них віднови­ли свою працю. Кожна з названих гімназій (чоловічі, жіночі, коедукаційні), з загальною єдиною програмою, єдиними статутними принципами, відзначалися певними особливостями, відповідно до особливостей тери­торії, історичних обставин, суспільних і національних потреб.

II. ДЕРЖАВНИЙ СТА ТУС УКРАЇНСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ В СОКАЛІ

Шкільництво Сокаля у воєнні часи підлягало управлінню шкіл — Шульрату (Шкільній Раді) Генерал-Губернаторства, що знаходилося у Кракові. Очолював цю установу австрієць д-р А. Ґасселіх. Там працюва­ли також: магістр д-р Фур, д-р Мак, д-р Білик. Німецька влада викорис­товувала Шульрат та Відділ науки виховання і народної освіти (Ab­teilung der Wissenschaft, Erziehung und Volksbildung GG), заснувала у квітні 1940 p. державні гімназії в Ярославі і Холмі, а в серпні 1941 р. — у Сокалі. Це були гімназії гуманістичного типу, коедукаційні (з чоловічо- жіночим учнівським складом). Матуральні свідоцтва давали право по­ступати в усі високі школи Європи.

Сокальська гімназія, як і інші названі тут гімназії була добре забезпе­чена приміщеннями, предметними кабінетами, бібліотеками, гуртожит­ками для дівчат і хлопців, високоосвіченим вчительським складом. При гімназії був хор, гуртки — предметні та творчі (влада заборонила офіцій­но політизувати учнівську молодь). І тим не менше тут панував дух ідей боротьби за Українську Державу. Гімназії того часу будували на австрій­ський зразок (Кубійович В. Українці в Генеральній Губернії. — Чікаґо, 1975. — С. 208), існувало 8 класів, учні вступали після закінчення 4 класів народної школи. Програму, в якій було багато матеріалів з українознав­ства, опрацьовувала учительська Рада, з історії і літератури були підруч­ники, випущені Українським видавництвом („Історія літератури“ В. Рад- зикевича, „Історія України“ Д. Дорошенка, „Українська народна твор­чість“ Ф. Колесси, та ін., а також „Історія німецької літератури“ Баса, „Українсько-німецький словник“ 3. Кузелі і Я. Рудницького, „Німецько-

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
15:37, 20 жовтня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464