** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

371

*

Літературно-науковий гурток займався головно доповненням і по­глибленням знання української літератури. Дві години на тиждень укра­їнської мови (офіційно: руської) — і то тільки як додаткові та звичайно між 1-ю і 2-ю год. попол., чи 7:00 і 8:00 год. у шкільній програмі годин навчання не могли дати учням багато знання. Опікуном гуртка був кож- ночасний учитель української мови. Головами його за моїх часів були Євген Віюра, Петро Балей, Олександр Головач, Леонід Мартинович, Єв­ген Пизюр.

На початку шкільного року відбувалися загальні збори, на яких ви­бирано голову й управу на поточний шкільний рік. Тоді ж намічувано програму діяльности, календарець рефератів і теми для опрацювання. Кандидати — звичайно учні з вищих кляс — добровільно зголошувались виготовляти ці реферати. З дозволу директора відбувалися ширші свят­кові сходини для вшанування спеціяльних ювілеїв з історії української лі­тератури. Найважливішим завданням гуртка було влаштовування Шев­ченківського концерту, що відбувався звичайно у просторій руханковій залі і то не тільки для учнів гімназії, а й для широкої громади. Це була престижна справа для усіх нас, як ми запрезентуємо українських учнів гімназії. Тож працювали й допомагали всі — від малого першака до най­старшого абітурієнта. Декорування залі (квіти, смерекові ялинки), органі­зування публіки, реклама — мистецьки мальовані афіші і програмка — це були головні наші завдання.

Звичайно програма виглядала так: „Заповіт“ (хор); святкова промова — звичайно виголошувана, не читана; виступи хору; декламації; скрипкове соло і солоспіви з фортепіяновим акомпаніментом. Простора зала була завжди вщерть виповнена публікою, що нагороджувала наших виконав­ців щедрими оплесками.

Оскільки гімназія не мала доброго фортепіяно, то кожного року учні на цю імпрезу позичали інструмент у моїх батьків і на руках та плечах несли його через вулицю до залі. На щастя, наша хата була на другому боці вулиці. По дорозі вони грали й співали на зупинках, коли спочи­вали, бо вулиця була доволі широка.

Шевченківські концерти Сокальської гімназії були справою традиції і престижу. Довго ще потім відбувалися дискусії та критикування (пози­тивні й негативні) між самими гімназистами і нашими друзями з чолові­чої і жіночої семінарій.

Але в 1933 р., коли я став диригентом гімназійного хору і управа Л. Н. Г.[*] пішла до директора за дозволом на влаштування Шевченківського кон­церту, то директор Пшиправа поставив нам умову: можна влаштовувати концерт, але тільки збірний для трьох слов’янських поетів: Міцкевича, Пушкіна і Шевченка! На це ми не погодились, і вперше в історії Сокаль­ської гімназії Шевченківський концерт не відбувся. Натомість відбулися ширші святкові сходини з програмою — у малій фізичній залі і тільки[*] Літературно-наукового гуртка. — Прим. ред.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
10:06, 5 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464