** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

370

*

щось платили. Діти дражнили його, а він із криком ганявся за ними. То­го Павла два наші учні намовили, щоб він цю таблицю з мапою Польщі, яку ми зберігали в бетонній цямрині бічної вулиці (Ружана), на другий день, коли буде йти парада зкостела, виніс на головну вулицю. „За це, — казали — Павел, дістанеш багато грошей від пана старости, гарне вбран­ня і добре їсти й пити“. І, повірте, усе так склалось, як задумали. Наступ­ного дня, десь коло 11-ї години, по відправі в костелі, парада йде голов­ною вулицею Костюшка, форналі на конях в уланських строях, духова оркестра грає марші, маршують школи чвірками, все начальство місце­вої адміністрації, а тут із Ружаної вулиці виходить Павел із транспорантом і йде їм назустріч. Звичайно, поліціянти зараз його схопили й пове­ли, але сталося так, як ми планували. Бідного Павла допитували, хто йо­му казав це зробити, але він нічого більше не вмів агентам сказати, як тільки те, що „один був великий, а другий малий“ і що пан староста має дати йому багато грошей... Нікого тоді не зловили, нікого не арештува­ли — камінь у воду!

Другий випадок був не такий дуже вдалий, але грізніший. Було це в річницю конституції 3 травня 1933 р. В головній залі м. Сокаля відбулась академія з програмою на сцені при вщерть виповненій залі. Раптом за сценою зчинився рух — почали горіти сценічні реквізити й декорації. Та хтось це своєчасно помітив, вогонь загасили і в залі не було паніки. Щойно потім розійшлась вістка, що за сценою був вогонь. Поліція нама­галася затушкувати цей випадок, але таки виявилось, що хтось бензиною обілляв декорації, запалив і сам зник безслідно, хоч як поліційні аґенти з поліційними собаками шукали за ним. Ми знали, що він по підпалі утік бічними вуличками в бік ріки Бугу, а на воді його слід пропав!...

Третій раз це було на Зелені свята 1933 р. Вранці люди, які почали сходитись на Службу Божу в церкві Святих ап. Петра і Павла, побачили, що з головної церковної бані повіває великий синьо-жовтий прапор із написом: „Хай живе ОУН!“ Спостерігали це і поляки, скоро з’явилась на місці поліція і наказала негайно зняти прапор. Але ніхто не відважився так високо вилізти, бо єдиним шляхом угору і вниз був громовідвід. По­кликали пожежну сторожу, але й пожежники не хотіли. Тому україн­ський прапор маяв на церкві цілу неділю. Щойно надвечір поліція спро­вадила якогось бляхаря з Белза чи Кристинополя, що зважився полізти вгору за прапором, за що йому напевно добре заплатили!

У річницю Крут 29 січня 1933 р. на наказ Проводу ОУН всі учні-українці не пішли до школи на навчання. Було слідство, але оскільки акція була масова, то закінчилося пополудневими карцерами і ніхто нічого не довідався, звідки прийшов наказ. Однак ця справа спонукала директора- шовініста У. Пшиправу піти передчасно на пенсію.

Такі й подібні речі діялися тоді в Сокалі.

* * *

Українські гімназисти мали три легальні організації у рамках школи: Літературно-науковий гурток, Марійську дружину і хор.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
15:33, 22 вересня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464