** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

367

*

Серце стискалося з болю, коли я мусив тебе, рідне місто, покидати! Та здавалось тоді, що це ненадовго; за кілька місяців-років, може повер­немось назад... Та проминули десятки років, голова сріблиться, а по­вернення немає! Та за весь той минулий час, за всі ті літа не було дня, щоб думки з тугою не линули далеко-далеко до рідного Сокаля!

Тож шкільні мої друзі — сокальчани! Де тільки Ви тепер живете: на рідних землях, чи розпорошені по широкому світі... Зупинімся на хвили­ну в нашій життєвій мандрівці і вернімось думками до своїх шкільних молодих літ! Вернімось до Сокаля — до Сокальської гімназії! Примкніть тільки очі — і ось Ви вже там! Уже терціян Пшевроцький дзвонить шкільним дзвінком — на перерву! Вже чуєте крики й гамір у просторих, довгих коридорах гімназійного будинку!

Ви завернули час: сорок, п’ятдесят чи й більше літ!

* * *

Місто Сокаль, що нараховувало близько 15 000 мешканців і було осе­редком повіту за польської окупації, мало чотири середні школи:

1.  Державну гімназію — з польською мовою навчання.

2.  Державну чоловічу учительську семінарію — з польською мовою навчання.

3.  Приватну жіночу учительську семінарію — з польською мовою навчання.

4.  Приватну торговельну школу — з польською мовою навчання.

Державна гімназія, заснована ще австрійським урядом, містилася у

великому двоповерховому будинку, що його збудували в 1911 р., на за­хідному боці Львівської вулиці (за Польщі: вул. Костюшка). Перед бу­динком був гарно доглянутий город із кущами й квітами. За будинком — велике подвір’я, де в теплі, погідні дні відбувалась руханка і різні спор­тивні ігри. Тут також збігалась молодь на перерви між шкільними годи­нами. В південно-західному розі був окремий будинок із великою рухан- ковою залею. Там відбувались лекції руханки в зимові місяці і дощові дні. В цій же залі влаштовувано також усі шкільні імпрези, свята й забави.

Гімназія була устаткована ще австрійським урядом, мала всі потрібні для навчання кабінети: фізичний, географічний, природничий, рисунко­во-малярський та всі руханкові приладдя. На фронтовій стіні над вікна­ми вгорі був напис: „С. К. ОGIMNAZJUM-1911“ — це скорочення: cesars- ко-krolewskie (цісарсько-королівське). Щойно 1928 р. поляки усунули ці букви С. К., а гімназію назвали ім’ям А. Мальчевського.

Директорами були Генрик Копія — до 1925 р.; Урбан Пшиправа — 1925-1933 рр.; Роман Ратусінський — 1933-1939 рр. Склад учителів був на 80 відсотків польський, крім кількох українців і жидів. Катехитами для українців були о. Захарій Лехицький — до 1924 р.; о. Петро Голинський — до 1925 р.; о. д-р Теодор Вергун з 1926 р. — до війни.

Української мови вчили: д-р Степан Шах — до 1928 р. (пізніше став директором української гімназії у Перемишлі); Антін Демчук і о. д-р Тео-

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
07:33, 14 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464