** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

364

*

здійснено справжню інвазію зі Сходу совєтських культуртреґерів в особі різномасних комісарів, учителів, вихователів, піонервожатих та інших. А над головами найбільш відсталих земляків наших, що не позбулися „ре­лігійного дурману“, розпростер свою благословенну десницю „вєлікій син отечества“ сам патріарх Московський. Робилися часом доволі успіш­ні спроби протиставити сокальців нашим єдинокровним сусідам, для чо­го посилалися під комісарським наглядом у бунтівні села холмські „стрибки“, створювалися на Сокальщині пріоритети волинянам і таке інше.

Проте найвідповідніша нагода для знищення національного духу Сокальщини виникла, здається, у зв’язку з утворенням Львівсько-Волинського вугільного басейну. „Вєлікая страна“заполонила Сокальський край своїми „незамінними“ фахівцями, які за схемою Донбасу чи Криво­ріжжя мали перетворити наш край у землю люмпенізованих російських людей. Проте схема промислової русифікації, яка так успішно була здій­снена в Донбасі, Естонії, Казахстані, Бєларусі, у нас не була доведена до кінця, а партійним архітекторам „єдіной советской общності“ не вдалося створити пролетарський Вавилон на західних рубежах України. Не ви­йшло також „гримучої суміші“ від змішування галичан, холмщаків та во­линян, українська стихія переможно проростала на родючій сокальській землі.

Експеримент із большевицькою інтернаціоналізацією на Сокальщині зазнав фіаско, а шахтарські каски червоноградців на тлі національних прапорів появилися біля Верховної Ради України. Шахтарський Червоноград першим на території СРСР зруйнував пам’ятники червоним ідо­лам, тут появився перший в Україні монумент на честь Президента УНР Михайла Грушевського. Переживши тяжку хворобу тоталітарного гніту, Сокальщина поступово заліковує травми і відроджує духовні святині. Навіть защеплений спецслужбами системи вірус міжконфесійного про­тистояння православної та греко-католицької віри не знайшов тут на природній межі двох релігій таких драматичних проявів, як в інших гли­бинно галицьких районах нашого краю. Сокальщина воскресає, відро­джуючи в серцях своїх дітей життєдайну національну ідею Українського П’ємонту.

ГІМНАЗІЙНА ДОРОГА В ДУХОВНУ ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНУ УКРАЇНУ

Сокальські гімназія та семінарія ще за давніх цісарсько-королівських часів були тими вузькими струмками, якими українська стихія вливалася у цивілізоване русло інтелігентського життя Галичини і де формувалися характери провідників боротьби за українську справу. У період міжвоєн­ної польської окупації робилися спроби відсунути українство від шкіл та освіти, але і в цих жорстоких умовах українська стихія домінувала в гім­назійному житті Сокаля, кількість українців серед учнів гімназії ніколи не спадала нижче 50 відсотків. Незважаючи на одчайдушну протидію полонізаторів, Сокальська гімназія мала своїх пластунів, українські літе-

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
00:27, 8 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464