** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

362

*

Олег РОМАНІВ

СОКАЛЬСЬКА НОСТАЛЬГІЯ 

Чим дальше відпливає від нас корабель сокальської юности, тим більше відчуваємо потребу осмислення глибинних джерел нашого сус­пільного єства, які я і мої численні друзі-земляки пов`язують із живиль­ними соками родючої Сокальської землі. Благодатний час духовного розкріпачення від утисків російського молоха вперше за довгі десятиліт­тя створює сприятливі умови для щирих ностальгійних ремінесценцій. Адже тепер, незважаючи на підступ і потуги склерозу, уже ніякі ідеоло­гічні пута не блокують твоєї пам’яті, здається, вже не стежать (хоча би відкрито) інквізитори червоного тоталітаризму, а з наших світлиць та храмів вимітається усяке ідеологічне сміття про первинність матеріаль­ного та класового, про одвічну дружбу з осоружним окупантом і таке ін­ше. І розкований раб, якому вибили з тімені слова традиційної молитви своїх предків, мимоволі складає на румовищах храмів та святинь окраде­ного народу неоковирні фрази нової, майже поганської молитви.

СОКАЛЬЩИНАТВЕРДИНЯ УКРАЇНСТВА НА РУБЕЖАХ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ

У Західній Україні Сокальщина славилася не тільки барвистістю на­ціонального одягу, самобутністю народних звичаїв, чистотою міжлюд- ських взаємин. Протягом століть вона була також форпостом україн­ського духу на рубежах Галичини, Холмщини та Волині, з якими разом спільно переживала натиск різних окупантів, котрі тут, біля її меж, вста­новлювали чомусь свої кордони, щоб відділити галичан від волинян та холмщаків. Навіть польській санації у рамках однієї держави був по­трібен „сокальський кордон“, щоб „захистити“ волинян від галицького нескореного духу, полюсом якого стала Сокальська земля.

Перша в новітніх часах зустріч сокальців із російським „братом“ у 1914-1915 рр. була дуже коротка і, незважаючи на понівечення наших святинь та наявність хронічних метастаз москвофільства, не мала трагіч­них наслідків для сокальського менталітету. Хиба тому в свідомості тих сокальських аборигенів, яким судилося розділити „радості золотого ве­ресня“, російська мова закарбувалася як чужинецька, далека мова одвіч­ного окупанта України.

Проте після закінчення Другої світової війни російський тоталіта­ризм вирішив остаточно знищити Сокаль. Він послав проти непокірних синів сокальського лісу орди ґепеушників, які перед своєю твердинею на вул. Міцкевича розкладали на пострах живим мертві тіла повстанців. Бу­ла понівечена віра наших предків, а для „ідеологічного перевиховання“[*] Слово приготовлене з нагоди конгресу сокальських гімназистів 1993 р.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
19:22, 19 жовтня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464