** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

357

*

Дмитро ШТИКАЛО

Поет і публіцист, журналіст і редактор студентських і суспільно-організаційних видань, ідеолог українського націоналізму.

Дмитро Штикало народився 7 листопада 1909 р. у с. Ільковичах Сокальського пові­ту в селянській родині. У 1915 році при від­ступі російської армії сім’я була змушена до виїзду на Схід, де померли дві малолітні сестри і батько, а матері з двома синами судилося поневірятися по всіх усюдах в по­шуках пристанища і кращої долі.

У 12-річному віці Дмитро поступив до першого класу Сокальської гімназії (1921), де кожний навчальний рік закінчував з від­мінними оцінками. Під час навчання в гім­назії брав активну участь в літературно-науковому гуртку. Діапазон його зацікав­лень характеризують написані ним реферати, що охоплюють велику плеяду діячів літератури від І. Нечуя-Левицького до Б. Лепкого і П. Ти­чини, від М. Лєрмонтова до Ол. Толстого,широкий спектр літературних тем від літератури Китаю до трансцедентального „Сон і чування“. При­роджені здібності Дмитра Штикала, юнацький досвід з часів скитань і вміння долати перешкоди, міцна воля, життєва снага і жадоба до знань надихнули його також до написання реферату „Перепони і залізна воля в житті людини“ (5 кл.). У 6 кл. переклав українською частину поеми А. Міцкевича „Конрад Валєнрад“, на 7-му році навчання в гімназії він очолює літературно-науковий гурток, який мав 108 членів, бібліотеку, що нараховувала 250 томів. В Сокальській гімназії Д. Штикало приєд­нався до гурту націоналістичних однодумців (І. Климів, В. Лобай, В. Си­дор та ін.). В 1929 р. закінчив Сокальську гімназію і здав блискуче мату- ру. В цьому ж році вступив на правничий факультет Львівського уні­верситету, де як член студентського товариства ім. Петра Могили пори­нув у підпільну організаційну роботу, взявши на себе працю в т. зв. легаль­ному секторі. 4-8 липня 1930 р. він брав участь в 4-й Обласній освітній конференції, що проходила в Сільці Белзькому, а вже восени цього ж року перед виборами до польського сойму і сенату, будучи студентом другого курсу навчання, арештований і „за поширення летючок УВО та агітацію до саботажу“ відбув півроку тюремного ув’язнення. Вийшовши з тюрми, продовжував студії і діяв у Крайовій Екзекутиві ОУН.

12 липня 1931 р. після більш ніж 10-річної перерви від часу виходу останнього числа часопису „Голос з-над Буга“ (1919) в Сокалі почала виходити газета „Змагання“, в якій передову статтю „Виховання молоді“ написав Д. Штикало. Автор спрямовував часопис в русло націоналістич­ної ідеології. 1932 р. появляються його вірші, літературні есе — „Вічна юність“, „Апологія безумства“ (Студентський шлях.— Верес.— Жовт.—

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
06:58, 8 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464