** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

355

*

Євген ШТЕНДЕРА

Видатний діяч українського національ­ного руху. Народився 2 січня 1924 р. у с. Волиця Барилова Радехівського р-ну Львівсь­кої обл. Початкову школу закінчив у рідно­му селі. Згодом навчався у Радехівській і Сокальській гімназіях. Сокальську гімназію закінчив у 1943 р. У Белзі Є. Штендера про­водив вишкіл молоді, що готувалася у ряди ОУН-УПА, де звертав особливу увагу на підбір молоді в організацію, враховуючи риси характеру, родинні традиції, проте в першу чергу — на перевірену відданість і любов до України.

На цей період припадає багато героїч­них вчинків, які здійснив Є. Штендера для добра народу. Ось один з них. В 1944 р. ні­мецька окупаційна комендатура при відсту­пі мала намір захопити аптеку, вивезти ліки.

Директор гімназії, довідавшись про це, повідомив через свого сина Лон- гина підрозділ ОУН, яким тоді керував Євген Штендера. Завдяки тактич­ним заходам останнього аптека вчасно була перевезена у надійне місце для потреб підпілля.

Від липня 1945 р. до вересня 1947 р. Євген Штендера („Прірва“) був провідником 3-ї Округи ОУН (надрайон „Левада“, „Лиман“) у Закерзонні. З вересня 1945 р. до жовтня 1946 р. виконував обов’язки командира 28 Тактичного Відтинку УПА „Данилів“ (Грубешівщина, Холмщина, Під- ляшшя) і одночасно (після загибелі „Ягоди“) в ранзі сотника командував куренем, до складу якого входили сотні „Давида“, „Дуди“, „Чауса“ і „Яра“. У вересні 1947 р. разом з невеликим підрозділом УПА перейшов на терен Ольштинського, потім Зеленогурського воєводства, звідки в 1948 р. пробився до американської зони окупації Німеччини.

В 1949 р. навчався в Українському Вільному Університеті (Мюнхен). Поряд з студіями в УВУ невтомно працював над збиранням історичних матеріалів для наукових досліджень, став співвидавцем часопису „До зброї“ (1950-1956), „Сучасної України“ (1951-1956), „Українського само­стійника“ (1953-1956), „Розбудови“ (1956-1957).

В 1956 р. емігрував до Канади, де в Едмонтонському університеті (Альберта) вивчав юриспруденцію, історію права і бібліотекознавство (1959-1973), співредагував „Українські вісті“ (1957-1964). На 50-ті роки припадає його дослідження творчосте українського кінорежисера Олек­сандра Довженка. Успішно працює також в галузі літературознавства, зокрема над творчістю видатного українського письменника, політично­го діяча Уласа Самчука.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
02:06, 9 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464