** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

353

*

Василь СИДОР

Видатний діяч проводу ОУН та УПА Василь Сидор народився 24 лютого 1910 р. в Спасові Сокальського повіту Львівської об­ласті в сім’ї достойного національно-свідомого селянина, який переклав зі своєї пам’яти у серце і душу сина почуття любові і відданости до рідної землі, до України.

Початкову школу Василь закінчив у Спасові. В 1922 р. вступив до першого класу Сокальської гімназії, де навчався до 6-го класу (1929). Завершував гімназіальну осві­ту (7—8 кл.) в Перемиській гімназії, там же здав матуру в 1931 р. Завзятий пластун стає з бігом часу членом Організації Українських Націоналістів (ОУН), членом проводу ОУН Сокальщини. В 1932 р. перебував у поль­ському війську. Через політичний конфлікт формально не закінчив школу підхорунжих.

Ще в часи навчання в Сокальській гімназії виразно визначилась його національна позиція. Будучи гімназистом, а згодом студентом права Львівського державного університету, Василь Сидор брав активну участь у молодіжних зібраннях та культурно-громадському житті рідно­го села, студентських громадах і спортивних товариствах, готовив ама­торські вистави, читав лекції на національно-освітні теми. Причинився до піднесення національної та політичної свідомості молоді Спасова та довколишніх сіл. Працював у читальні „Просвіти“, в „Секції молоді“ та „Самоосвітньому гуртку“ і як керівник останнього інсценізував вірш Т. Шевченка „За байраком байрак“ із циклу „В казематі“. Майстерне сценічне втілення та ідейна наснаженість надали виставі значної попу­лярности й вивели її поза межі Сокальщини, що знайшло позитивний відгук в одному з травневих чисел часопису „Новий час“.

В 1935 р. Василя Сидора як одного з найактивніших членів ОУН Со­кальщини арештовують і ув’язнюють. Після кількамісячного перебуван­ня у в’язниці, вийшовши на волю, він працює скарбником і членом ди­рекції Перв’ятицької кооперативної районної молочарні. В 1936 р. стає членом Проводу ОУН Північно-західних українських земель, його війсь­ковим референтом, „проломлює сокальський кордон“, поширює мережу ОУН на Волині й Холмщині, організовує бойові групи ОУН „Вовки“, на основі яких в 1942 р. почали творитися військові з’єднання УПА.

Під час другого ув’язнення в 1937 р. як заступник провідника україн­ських політичних в’язнів у Львівській тюрмі протягом деякого часу ( березень-червень 1938) організував, за влучним висловом Остапа Крилато-

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
18:23, 24 вересня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464