** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

324

*

Михайло КАЧКОВСЬКИЙ

Активний учасник повстанської бороть­би ОУН—УПА (псевдо „Граб“). Особистий зв’язковий командувача VI Військової Ок­руги „Сян“ УПА-Захід Мирослава Онишкевича з головнокомандуючим УПА Романом Шухевичем.

Народився у 1925 р. в м. Угнові Рава- Руського повіту у міщанській родині Вікто­ра Качковського. Рано втратив батька, ви­ховувався матір`ю в умовах великої матері­альної скрути. Після закінчення початкової школи продовжував навчання в Сокальській гімназії у 1941-1944 рр. (6-8 кл.). В 1944 р. здав матуру. В юнацькі роки вступив до ОУН. В 1943 р. за завданням ОУН разом з гімназистом Олександром Корицьким про­вів акцію звільнення групи євреїв-лікарів, яких вели на страту, а відтак перевели цих медиків у Карпати, де вони стали польовими лікарями УПА. У зв’язку зі справою цих лікарів заслу­говує на увагу пізніший епізод з біографії М. Качковського, коли він як в`язень перебував в одному з таборів ҐУЛАҐ-у в Джезказгані. Там він зу­стрівся з одним із цих лікарів, котрий також був засуджений за діяльність в УПА. Як медик табору згаданий вдячний лікар лікував свого колиш­нього рятівника.

Після матури з лютого 1944 р. М. Качковський в розвідці УПА, вико­нує обов’язки чергового на станції Угнів, яка була об`єктом агресії АК. Завдяки його ініціативі було захоплено понад 20 диверсантів АК. Блис­куче знання польської мови дозволяло йому виконувати розвідувальні операції на теренах, опанованих АК. Він був активним учасником боїв за село Острів біля Кристинополя, яке було осередком АК.

9 грудня 1944 р., йдучи на зв’язок від Мирослава Онишкевича до Ро­мана ПІухевича при перетині кордону на річці Буг, попав у засідку, був поранений, захоплений чекістами, був засуджений до 15 років таборів з 5-літнім терміном заслання. Ув’язнення відбував в Казахстані (Джезказган) на мідних шахтах, де втратив здоров’я. Після табору відбував заслання там же, де закінчив вечірній будівельний технікум.

В 1964 р. отримав паспорт і був звільнений з заслання. Повернувся в Бережани, куди була переселена його матір, проте там його не пропису­вали. З великими труднощами влаштувався восени 1964 р. майстром в Тернополі, де працював до виходу на пенсію у 1988 р. Переніс три ін­сульти, внаслідок яких став глибоким інвалідом. Попри все це в умовах останнього десятиліття проявляв значну суспільну активність. Помер 6  червня 1998 р. Похований в селі Божиків на Тернопільщині.

Віра МЕДИЦЬКА

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
18:01, 4 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464