** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

317

*

Василь ГОЛОВАЧ

Василь Головач — відомий український вчений, біохімік, один із засновників львів­ської біохімічної школи; доктор біологіч­них наук, професор, в різний час — заступ­ник директора Українського науково-дос­лідного інституту фізіології і біохімії сільсь­когосподарських тварин, завідувач лабора­торії в цьому ж інституті, проректор Львів­ського зооветеринарного інституту.

Василь Головач народився 24 жовтня 1924 р. на Холмщині — в селі Павловичах Грубешівського повіту Люблинського воє­водства в сім’ї Миколи Головача та Надії Головач (з дому Сень). Село Павловичі роз­ташоване на лівому березі річки Варяжки, по якій колись проходив кордон між царсь­кою Росією і Австро-Угорщиною.

Не обминули село різні лихоліття, зокрема пацифікація, що відбува­лась на Холмщині. 29 серпня 1929 р. однією із перших на Холмщині тут зруйновано церкву святої Покрови. Знимка мешканців села Павловичі (серед них — Микола Головач із сином Олександром) на руїнах церкви обійшла різні видання, вона поміщена, зокрема, і в книжці „Нарис історії України“ А. Жуковського та О. Субтельного.

За якийсь час Василь пішов вчитися до школи. Вчився в першому, дру­гому і третьому класах так званої повшехної школи в Павловичах, а потім перейшов до школи у сусідньому селі Долобичеві (7 км від Павлович). Провчившись в ній 2 роки, він закінчив сьомий клас повшехної школи у Варяжі (1938).

Цього ж року успішно склав вступні іспити в Сокальську гімназію, проте як українця, його не прийняли, видавши довідку, що він не при­йнятий у зв’язку із відсутністю місць. В цьому ж році батько записує Ва­силя вчитися в приватну Сокальську торгівельну школу. Там Василь провчився до березня 1939 року.

Після початку Другої світової війни в Холмі відкривають українську гімназію, куди поступив Василь. Гімназію було організовано в березні 1940 р. Після закінчення п’ятого класу Холмської гімназії він з 1941 р. навчався у шостому, сьомому і восьмому класах Сокальської гімназії, 31 січня 1944 р. здав матуру.

Після закінчення гімназії Василь повернувся до Павлович. Односель­чани пригадують, як в 1944-1945 роках в Павловичах була організована вечірня школа українознавства. До школи ходили не лише діти, а й бага­то дорослих. Василь Головач викладав в ній історію України. В 1945 р. його арештували поляки під час облави в Павловичах і помістили в тюр-

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
12:22, 5 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464