** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

113

*

учнів зі Сходу та частково переселенців з Холмщини, яких в Сокалі на той час було досить багато. Однак участь усіх учнів у різноманітних і чисельних зборах, мітингах та інших пропагандистських заходах була обов’язковою.

Шукаючи зв’язків з підпіллям, НКВД періодично проводило арешти учнівської молоді. Серед інших в 1945 р. арештовано учнів 10 класу Йоси­па Буньо та Григорія Марущака (колишнього учня VII класу гімназії), якого потім розстріляли. У 1947 р. в 9-му класі був арештований Степан Біб (VI клас гімназії), який згодом загинув на Колимі. Енкаведистська машина невпинно висліджувала національно-патріотичну і підпільну заанґажованість колишніх учнів гімназії, як за часів німецької окупації, так і в цих пізніших тогочасних умовах щойно відновленого большевицького режиму. Деякі з учнів Сокальської гімназії були арештовані і репре­совані поза Сокалем, вже в час навчання у вищих школах Львова. Зокре­ма, у Львові були арештовані за підпільну діяльність в 1946 р. колишні гімназисти Василь Штибель, Петро Голько та інші.

У цих умовах та в гнітючій атмосфері, яка запанувала у західних об­ластях і в Сокальській середній школі після 1944 року, не було жодної можливости відкрито протидіяти тоталітарній пропаганді і приниженню національної гідности. Ззовні здавалося, що не відчувається впливу ко­лишніх гімназистів на життя школи і своїх класів. Вони дійсно були мало- чисельні і не згуртовані, а про гімназію вголос навіть не прийнято було, особливо з чужими, говорити. Тому вони не відігравали, і не могли віді­гравати біль-менш помітної ролі в офіційному громадському житті. Од­нак, в першу чергу в 7-9 класах школи, де опинилися основна частина ко­лишніх гімназистів, національна свідомість серед місцевих учнів залиши­лася дуже високою. А своїми знаннями, індивідуальністю та вмінням вчи­тися, вони виділялися як в Сокальській, так і усіх інших середніх та вищих навчальних закладах, в яких їм прийшлось завершувати свою освіту. От­римані за відносно короткий час навчання в Сокальській гімназії знання, навички і духовний гарт допомагали їм упродовж усього життя. Здебіль­шого це сталося завдяки високоерудованому, талановитому і національно свідомому педагогічному колективові гімназії, який зумів передати учнів­ській молоді знання, патріотизм і любов до України.

Переважна кількість учнів Сокальської гімназії, які вижили, заверши­ла навчання в Сокальській СШ та інших середніх навчальних закладах України в 1948-1949 роках. Подальші стежки їхнього життя розійшлися по усьому світі. Більшість з них (понад 77%) здобули вищу освіту і стали висококваліфікованими спеціалістами у різних сферах, зокрема стали вчи­телями (31%), лікарями і фармацевтами (24%), інженерами (23%), еконо­містами, науковцями тощо. Є серед них відомі співаки, зокрема Юрій Ма­зурок — лауреат 4-х міжнародних конкурсів, сьогодні соліст Великого те­атру в м. Москві, видатні науковці, зокрема член-кореспондент НАН Ук­раїни проф. Олег Романів — голова НТШ в Україні, генеральний секретар Світової Ради НТШ, проф. Ігор Богачевський — відомий вчений в галузі створення сателітів і ракетобудування (США), проф. Андрій Бурячок — мовознавець, лауреат Державних премій України та низка інших.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
23:21, 3 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464