** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

102

*

Олег РОМАНІВ, Йосип КАНЮК

СОКАЛЬСЬКА ДЕРЖАВНА ГІМНАЗІЯ В 1941—1944 РОКАХ

Співіснування двох окупаційних режимів на західноукраїнських зем­лях, скріплене Пактом Рібентропа-Молотова, виявилось короткочасним.

22 червня 1941 р., вже в перші години німецько-совєтської війни, Сокаль без жодного воєнного спротиву зайняли німецькі війська. В місті за­панувала своєрідна ейфорія, зумовлена раптовим закінченням большевицького іга. Тільки короткочасні випади, на північ від міста (Валявка, Ско­морохи), оточених червоних прикордонників нагадували про існування в минулому большевицького фактора.

А втім, тиждень пізніше населення міста і навколишніх сіл взяло участь в урочистому Богослужінні в честь проголошення Державним Пра­влінням Ярослава Стецька Самостійної Соборної Української Держави, про що повідомлялося в розклеєних у місті афішах. Українці творили свій адміністративний апарат, створювалася українська поліція, яка ходила в національних одностроях та мазепинках. Всюди відчувалася скеровуюча дія ОУН. Майоріли синьо-жовті та червоно-чорні прапори. Проте, незаба­ром німці почали арештовувати членів ОУН, провідних діячів Сокальщини.

Кордон Солокія-Буг ще декілька місяців виконував функції фільтра­ційного бар’єру окупаційної влади. В серпні 1941 р. був створений дис- трикт Галичина. Німецька цивільна влада поступово почала перебирати керівні функції від української адміністрації.

Для керівництва шкільництвом на терені дистрикту був створений від­діл науки і освіти (Abteilung der Wissenschaft und Unterricht) у Львові, що підлягав Головному управлінню відділу науки, виховання і народної осві­ти (Hauptabteilung der Wissenschaft, Erziehung und Volksbildung) Генераль­ної Губернії у Кракові. Від серпня 1941 р. шкільництвом дистрикту Гали­чина керував д-р Антон Гасселіх, австрійський німець, його заступником був д-р Мак. Обидва прислані з Кракова до Львова. Інспектором середніх шкіл був колишній вчитель класичних мов у Яворові й Стрию д-р Михай­ло Білик (згодом був директором української гімназії у Холмі, пізніше до­центом Львівського університету).

В Галичині 1941 р. відкрито 3 класичні і 7 гуманістичних восьмиклас­них гімназій давнього типу (Бережани, Дрогобич, Коломия, Львів — дві. Сокаль, Станиславів, Стрий, Тернопіль, Чортків). Окрім цього, вже з квітня 1940 р. існували гімназії у Холмі, Ярославі (жовтень 1940 р.) і при­ватні гімназійні курси у Белзі (1939 р.). Вступати до гімназії можна було після закінчення 4 класів народної школи. Претендент мав подати метрику, а з документів про освіту — свідоцтво про навчання. В гімназії не дозволя­лося мати паралельні класи, число учнів було обмежене до 50-ти, з них — 10 відсотків місць було відведено для дівчат. Окупаційній владі потрібні

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
02:49, 26 вересня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464