** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

92

*

Іван П. КОСТЮК

В СОКАЛІ, 1919—1939 рр/

Спогади про гімназію

Головною артерією міста Сокаля була Львівська вулиця, на якій — не­далеко від величавої церкви Святих ап. Петра і Павла — стояв великий будинок державної гімназії, побудований ще за австрійського володіння 1911 року. Після польсько-української війни польська окупаційна влада перетворила цю школу на суто польську під назвою: „Державна гімназія ім. А. Мальчевського в Сокалі“.

Була це спершу гімназія нового класичного типу, з польською мовою навчання, а згодом, у шкільному році 1925/26, додано ще й математично- природничий відділ. Учні мали право вибирати той чи інший тип програ­ми навчання. Для учнів української національности українська мова була обов’язковим предметом.

Кількість учнів доходила до 500, з них 75 відсотків були української національности, решту становили поляки і дуже малий відсоток жидів. Гімназія не була вповні хлоп’ячою, тому що в деяких клясах було по 5—6 дівчат. Також не була вона коедукаційною, у звичайному розумінні цього слова, через малий відсоток дівчат.

Учні Сокальської гімназії були поділені на 8 кляс, з яких кожна мала по два відділи — А і Б. Лекції тривали по 45 хвилин. Початок і кінець шкільної години сигналізував „терціян“ — сторож гімназії (кол. єфрейтор цісарсько-королівської армії). До його функцій належало також розноси­ти по клясах книгу оголошень директора гімназії. Між шкільними лекція­ми опівдні була „велика перерва“, що тривала 25-30 хвилин.

У погожі, теплі дні шкільна молодь виходила на велике подвір’я на захід від будинку. Було тоді там повно руху, гамору і сміху. На цьому подвір’ї відбувалися ігри й забави під час навчання руханки, а також різні вправи молоді, що належала до Пласту чи до інших організацій. Недалеко від будинку гімназії, ближче вулиці Шляхетської, була гімнастична заля з усім руханковим приладдям; там ми влаштовували різні курси, святкуван­ня та концерти.

У будинку гімназії, крім кляс, містилися фізичний, хемічний і ботаніч­ний кабінети, помічні в навчанні. Хемічна лабораторія була дуже примі­тивна, мала тільки вбоге устаткування.

Навчання стояло переважно на високому рівні. Вислід кожного нав­чання, як відомо, зумовлений кваліфікаціями й особистими прикметами вчителів. Як і в будь-якій іншій виховній установі, не всі наші вчителі бу­ли однаково добрі. Були в нас учителі високої кляси, були також учителі з

* Друкується зі скороченням і незначними уточненнями за статтею: Кос- тюк І. П. Середні школи в Сокалі 1919-1939. — Надбужанщина. — Т. 1. — Нью- Йорк; Париж; Сидней; Торонто, 1986. — С. 226. Зберігається правопис автора.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
12:36, 6 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464