** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

73

*

4 листопада в Сокалі появляються оголошення, що на території укра­їнських земель Австро-Угорщини владу взяла Українська держава. 9 лис­топада 1918 р., коли всі українські партії досягли угоди про співпрацю у формуванні уряду, було призначено тимчасову Раду міністрів — Держав­ний Секретаріат на чолі з відомим парламентарієм Костем Левицьким.

13 листопада 1918 р. Українською Національною Радою ухвалено Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських зе­мель колишньої Австро-Угорської монархії і нову державу офіційно про­голошено Західноукраїнською Народною Республікою. Через 3 дні, 16 лис­топада, оголошено Закон про тимчасову адміністрацію областей Західно­української Народної Республіки, на основі якого головним повітовим ор­ганом політичної адміністрації є український державний повітовий комі­саріат. Вибрані до утворення Державного секретаріату від громад коміса­ри підлягають затвердженню Державним секретарем внутрішніх справ (Збірник Законів, розпоряджень та обіжників проголошених Державним Секретаріатом ЗУНР.— Станиславів, 1918.— С. 27).

На тлі швидкого і організованого становлення української влади, на­ціонального піднесення сокальчан, загальної дисциплінованости і вико­навчої активности повітової адміністрації 19 листопада 1918 року була відкрита Українська гімназія у Сокалі. Керівництво нею доручено проф. Ярославові Біленькому, вчителеві гімназії. Колишній директор Генрик Копія усунений від керівництва. Решта викладачів (крім Владислава Журавського, учителя рисунків) після складання присяги на вірність Західноукраїн­ській Народній Республіці приступила до праці. Мова викладання — укра­їнська. Педагогічний колектив складався з 10 осіб, у тому 6 українців, 3 по­ляки і один жид. На курсах приватистів 7-го і 8-го класів польську мову за­лишено до 1 березня 1919 р. з усіх предметів. З 30 січня до 12 лютого нав­чання припинилося через наближення фронту і брак матеріалу для опалю­вання приміщень. Керівництво гімназією з 30 січня до 20 лютого тимчасо­во обійняв о. Захарій Лехицький. У другому півріччі через нестачу україно­мовних вчителів дозволялося учителям-полякам викладати польською мо­вою з умовою вивчити українську і нею вести шкільну документацію.

Сприятливий розвиток української гімназії у Сокалі був перекресле­ний наступом проти українців армії генерала Галлера. Цьому сформова­ному у Франції з польських військовополонених і чудово озброєному 60-тисячному війську не змогла протистояти Українська Галицька Армія. 17 травня 1919 р. Сокаль зайняли поляки. Внаслідок поліційного терору підупало всяке культурно-освітнє та громадське життя у Сокалі. Гоніння на українське шкільництво призвело до закриття „Школи вправ“ при колишній утраквістичній учительській семінарії і до т. зв. реабілітаційних заходів (а насправді репресій) щодо вчителів, які були зараховані до групи Б. Проф. Я. Біленького допущено до державної служби в Речі Посполитій тільки 18 червня 1920 року, о. Захарія Лехицького — 9 березня 1920 р. По­саду катехита о. 3. Лехицький отримав тільки 24 березня 1924 р. в гімназії у Сяноку.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
09:12, 12 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464