** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

68

*

В цьому ж році утворено дружину пластунів під опікою товариства „Сокіл“. Керівництво українськими скаутами від дирекції гімназії було доручено вчителям Я.Біленькому і В. Левицькому.

На тлі загального піднесення значно інтенсифікував свою роботу гур­ток мандоліністів під орудою учня 6-го класу Миколи Тимошика.

Почала функціонувати гімназіяльна бурса як філія Українського педа­гогічного товариства в Сокалі. Керівництво над нею обійняв учитель ук­раїнської і німецької мов Василь Левицький. Кухню забезпечували сестри служебниці закону „Покрови Пречистої Діви“. Медичний нагляд за вихо­ванцями бурси, гігієнічним станом кухні і помешкань здійснював доктор Мирон Яюс, який при потребі часто й охоче надавав безплатну лікарську допомогу.

Вперше у Сокальській гімназії практикується приймання іспитів в уч­нів, що навчалися приватно, а також в учнів-гостей, вільних слухачів. По­являються приватистки[*](1А кл. — З, 1Б кл. — 4, 2А кл. — 1, 2Б кл. — 1). Серед них госпітантки (1А кл. — 2, 1Б кл. — 2, 2А кл. — 1, 2Б кл. — 1). Навчальний рік закінчило 275 учнів. Серед них греко-католицького — 155 (56,4%), римо-католицького — 93 (33,8%) і юдейського — 27 (9,8%) ві­ровизнання. Українська мова рідною вважалася 153 учнями (55,6%).

У 1912/13 навч. р. в перших-сьомих класах навчалося 311 учнів. Кон­фесійна приналежність: греко-католиків — 167 (53,7%), римо-католиків — 110 (35,4%), юдеїв — 34 (10,9%) гімназистів. 165 (53,1%) учнів визнавали рідною мовою українську, 146 (46,9%) — польську мову. Приватисток бу­ло 17, з них 11 госпітанток, приватистів — 3.

У бібліотеці вчителів нараховувалось 598 книг і 31 різновид часописів. Поповнились українські періодичні видання. До наявних семи україн­ських часописів долучилась передплата „Записок Українського Науково­го Товариства в Києві“. Учнівська бібліотека охоплювала 1245 назв, в то­му числі 603 (48,4%) книжок українською і 118 (9,0%) німецькою мовами.

16 березня 1913 року відбувся вечір, присвячений Т. Шевченкові. Пе­ред учасниками в урочисто прибраному і вщерть залюдненому залі з до­повіддю про життєвий шлях поета виступив учень 7-го класу Максим Ос- тасюк та з декламаціями віршів — учні молодших класів. У виконанні чо­ловічого хору прозвучали пісні на слова Т. Шевченка. На закінчення кон­церту інсценізовано діалог за мотивами творів поета. 6 квітня 1913 р. гро­мадськість м. Сокаля вшанувала І. Франка. Учні разом з оркестром брали активну участь в тих урочистостях.

Заанґажованість гімназистів у вшануваннях сокальчанами визначних українців, систематична співучасть у цих заходах учнівського хору і ор­кестру, без яких не обходився жоден публічний вечір, урочистості чи ама­торська вистава, залучення української гімназіяльної молоді до гімнастич-[*]Приватистами (екстернами) називали учнів, що, навчаючись приватно, складали іспити з усіх предметів в гімназії; госпітант — відвідувач, вільний слу­хач, учень-гість.

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
02:55, 28 вересня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464