** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

64

*

140 учнями 1-го класу. Урочисте відкриття відбулося 6 вересня. У супро­воді оркестру, пройшовши вулицями міста, одна група учнів (65 осіб) піш­ла на богослужіння до церкви Святого Миколи, інша — до парафіяльного костела (46 учнів). Після богослужіння учні, родичі і запрошені гості по­прямували до шкільного приміщення на Забужжі. Прибули представники повітової влади і ґміни. Після освячення приміщень священиками обох об­рядів (о. митрат Левицький і канонік Гонткевич) із промовою виступив референт економічних справ середніх шкіл у Крайовій шкільній раді д-р Антін Цолл, оголошуючи відкриття гімназії. Маршалок повіту д-р В. Кра­їнський виклав історію старань і зусиль, спрямованих на відкриття гімна­зії. Від гміни виступив бурмістр Височанський, від учителів — Генрик Ко­пія. Урочистість закінчилася промовою посла П. Сапєги і бенкетом у залі „Сокола“, де поруч із тостами і промовами складено декілька сотень ко­рон на фундацію будови бурси. Ввечері під звуки музики на фоні ілюміна­цій вулиць міста відбулося масове гуляння.

10 вересня 1906 року зібраних учнів поділено на 3 відділи, шкільні приміщення облаштовано меблями, випозиченими з місцевих народних шкіл (власністю гімназії були тільки столи і стільці). Два відділи проходи­ли заняття зранку, третій — після обіду. Рескриптом від 24 вересня 1906 р. ч.1.42.085 Крайова шкільна рада призначила Василя Левицького заступ­ником учителя (українська і німецька мови), а рескриптом від 16 вересня 1906 р. ч.1.40.678 довірила викладання релігії катехитові жіночої виділової школи о. Іванові Савицькому.

Розпорядженням Міністерства віровизнань і освіти Австро-Угорщини від 13 вересня 1906 р. ч. 1.34.686 директором гімназії у Сокалі призначено з 22 вересня 1906 року Генрика Копію.

Систематичне навчання, з огляду на облаштування закладу і форму­вання учительського колективу, розпочалося у перших числах жовтня. Гімназія розмістилася у двох будинках, однак і тепер не мала окремої зали для релігії (гр.-кат.), а тому заняття у двох перших класах, менших за кіль­кістю учнів, проводилися спарено. В жовтні й особливо в листопаді гімна­зія поповнилася власними унаочненнями: з географії (3 глобуси, 5 мап, таблиці, картини), з природознавства (моделі і таблиці — 141 одиниця), для рисунків — моделі, мольберт, два підручники. Інвентар бібліотеки для учителів на кінець навчального року налічував 65 одиниць польською і 22 книжки українською мовами. Від Міністерства віровизнань і освіти на­дійшло 2700 корон на облаштування і 2300 корон на навчальні засоби. Су­ма, як на той час, значна.

Оскільки навчання української мови було запроваджене як обов’язко­ве, то збільшилася кількість годин у кожному класі, що поряд із відсутніс­тю приміщення для викладання релігії зумовило потребу орендувати до­датково класи в народній школі.

Водночас розпочала свою діяльність каса ощадчости учнів, закладена учительським колективом і затверджена Крайовою шкільною радою 19.11.1906 р. ч. 1.52.137, яка була першою такою інституцією в Австро-

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
10:14, 5 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464