** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

57

*

староства урядове повідомлення. Наступного дня появилися на мурах міс­та афіші, які сповіщали мешканців про цю важливу вістку; записи призна­чено на ЗО і 31 серпня, а проводив їх Юліян Ліскович, ц. к. окружний ін­спектор. Із поздоровленнями поспішили, насамперед, посли, старанням яких завдячував Сокаль одержання гімназії: князь Павло Сапєга, д-р Ста­ніслав Старжинський і доктор Вінцент Країнський. Міська рада ухвалила влаштувати урочисте відкриття закладу. Тимчасом Шкільна краєва рада перевела до Сокаля професора VIII ранґи в Ц. К. гімназії Франца Йосифа у Львові, Генрика Копію, доручаючи йому з 29 серпня 1906 р. керівництво новою установою. Керівникприбув 31 серпня до Сокаля, а домовившись тут щодо дня відкриття гімназії, приїхав повторно 3 вересня напостійне проживання. Прибув також заступник учителя Олександр Ґживяк, перене­сений з V гімназії у Львові. Позаяк з численних заяв можна було передба­чити потребу у відкритті 2 або 3 відділів, Шкільна краєва рада перенесла також з тої ж гімназії ще другого заступника вчителя Зиґмунта Коханського.

II. На Забужжі (1906-1910)

Педколектив, складений з цих трьох осіб, провів 5 і 7 вересня вступ­ний екзамен, опитавши 150 учнів, з яких 120 склало цей екзамен успішно. Крім того, прийнято ще 20 учнів (повторники, з них 5 добровільних, і та­кі, які перед канікулами склали іспит в інших школах), отже, разом запи­сано до І класу 140 учнів.

На 6 вересня було призначено урочисте відкриття гімназії. Ранком ву­лицями міста проходили оркестри, потім відслужено урочисті відправи в парафіяльному костелі і в церкві Святого Миколи, і нарешті запрошені гості рушили до шкільного будинку на Забужжі.

У великій залі на поверсі вже були зібрані учні і численні члени їх ро­дин. Прибули представники влади, повіту, громади. Після освячення залів парохами обох обрядів, ксьондзом Гонткевичем і отцем митратом Ле- вицьким, першим промовляв д-р Антін Цолл, референт з економічних справ середніх шкіл у Шкільній краєвій раді, оголошуючи іменем уряду відкриття гімназії. Потім маршал повіту доктор Вінцент Країнський пред­ставив всю історію зусиль і старань для створення гімназії. Від імені ґміни промовив бурмістр Євген Височанський, від імені колективу вчителів — керівник гімназії. Урочистість закінчилася промовою князя Павла Сапєги.

Із членів Шкільної ради присутні були пп. Емануель Дворський, ц. к. кра­йовий інспектор гімназій Олександр Барвінський[*]. Після того Міська рада запросила гостей на бенкет у залі „Сокола“. Кількадесят осіб сіло за стіл; було виголошено багато тостів і промов, зібрано кілька сотень корон на фонд будівництва бурси. Увечері знову оркестр, ходячи з лампіонами по вулицях, завершив цей день, який глибоко запав, мабуть, у пам’ять меш­канців Сокаля.[*] Олександр Барвінський — провідний український освітний діяч в Галичині, посол до Галицького сойму та австрійського парламенту, в попередні роки пер­ший голова зреформованого Наукового товариства ім. Шевченка.

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
09:04, 13 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464