** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

54

*

пусу обчислено на 100 000 зл. р. Заява від 1 серпня 1897 р. була внесена 30 серпня до Шкільної краєвої ради з вимогою „формального зобов’язан­ня“ громади і повіту щодо декларованих сум... Здавалося, що вся справа піде дуже гладко, оскільки так швидко надійшла прихильна резолюція. Проте необхідно було потурбуватися про фонди. Місто Сокаль як адміністраційна громада не володіло практично жодним майже майном, але християнська громада була власницею ґрунтів і лісів, вартістю близько мільйона корон. Місто заборгувало християнській громаді майже 50 000 зл. р. Бурмістр зробив пропозицію, щоби християнська громада дарувала з цієї суми 40 000 зл. р. на заснування гімназії, а відповідно місто мало взяти позику такого ж розміру в банку і сплачувати її протягом ряду ро­ків; отже, ці рати мали би бути сплачені замість тих, які місто зобов’язане реалізувати на сплачення боргу, належного християнській громаді.

Проект цей знайшов прихильників, і 11 вересня Міська рада вирішила взяти позику, а до Повітової ради внести прохання про накладення 5 % додатків до податків для одержання впродовж ряду років суми 60 000 зл. р., якою повіт повинен був причинитися до коштів будови гімназійного бу­динку. Справді, 14 вересня 1897 року прийнято постанову представників христянської громади, щоби 30 000 зл. р. з того боргу відписати, а решту 10 000 зл. р. мала громада допозичити. Але, напевне, Рада повітова не могла рішитися на такий значний даток, а можливо, якісь інші обставини вплинули на зміну становища; тому в наступні роки в ухвалах і діях гро­мади видно бажання відступити від зайнятого перед тим становища і от­римати гімназію при меншому вкладі і менших пожертвах з боку громади. Можливо, на це вплинули відомості, які поступили з інших міст (напри­клад, з Сяноку та Санчу 10 лютого 1898 р.), де одержано інформації, що ці міста дістали середні школи без коштів, або при невеликій відносно допо­мозі з їх боку. Можливо, існувала надія на те, що уряд сам набере переконан­ня про необхідність заснування гімназії в Сокалі. Які би там не були мотиви, фактом є те, що, незважаючи на неустанність старань про гімназію, помимо багатьох заяв і прохань, не знаходимо в них конкретних обіцянок з вказанням сум, а лише загальні словесні запевнення, що громада не відмо­виться від матеріальних свідчень — „від жертовности в допустимих межах“.

Таку загальну постанову Рада прийняла 30 березня 1898 р. і, вносячи заяву до Шкільної краєвої ради, 5 квітня цього ж року просила, щоби Шкільна краєва рада „розпочала з громадою переговори“. Очевидно, хо­тіли таким способом показати, що начебто уряд зі свого боку почав дома­гатися гімназії в Сокалі і щоб прийняв у цьому напрямі якусь рішучу по­станову, а тоді можна би з ним поторгуватися. І далі настає цілий ряд що­раз більш енергійних „штурмів“ до уряду і до парламенту: громада вно­сить петиції (прохання, заяви) до Польського кола[*](21 жовтня 1898 року), до барона Зем’ялковського як свого почесного громадянина (22 жовтня того ж року), до міністра Галичини Хлендовського (того самого дня), до[*] Польське коло — назва фракційного об’єднання польських послів в авст­рійському парламенті, які активно протидіяли справі українського відродження в Галичині.

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
22:40, 14 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464