** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

52

*

Генрик КОПІЯперший директор Сокольської гімназії

ЗАСНУВАННЯ І РОЗВИТОК ГІМНАЗІЇ В СОКАЛІ ДО 1914 РОКУ[*]

І. Старання громади про середню школу

Протягом довгого ряду років весь обшир краю на північ від залізнич­ної дороги Карла Людовика не мав жодної середньої школи, окрім Бро­дів. Проте і тут німецька мова викладання ускладнювала користування з навчання. До таких покривджених повітів належав теж і Сокальський по­віт, хоча ступінь заможности його мешканців віддавна був досить висо­ким і значне число народних шкіл (104 школи в 101 ґміні)[†]могли постача­ти численних кандидатів до вищого навчаня. Тому, громада і повітова влада віддавна вже домагались від уряду відкриття у Сокалі гімназії: такі самі старання чинили Жовква і Рава-Руська. Ці намагання спочатку мали форму особистих починань і конференцій з представниками влади, і лише в 1897 р. набули форми конкретних пропозицій і внесків. Для цього настала відповідна нагода, оскільки на 1898 р. припадав півстолітній ювілей уряду­вання Найяснішого Пана Цісаря, якого різні місцевості нашої країни хоті­ли вшанувати шляхом формування доброчиннних фундацій та інституцій.

В липні 1897 р. Повітова рада в Раві-Руській вирішила домагатися ювілейної гімназії з виданням на цю справу 40 000 зл. Коли відомість про це дійшла до Сокаля, це справило тут величезне враження. Виглядало, що Сокаль, який перебував у постійному суперництві з тим містом, знову бу­де переможеним. Зокрема, Жовква стала центром Скарбової округи, Рава отримала військовий гарнізон, одному з тих міст обіцяно окружний суд, а про всі ці справи Сокаль чинив поки що даремні старання. Тепер загрожу­вала втрата гімназії, внаслідок чого діти сокальчан повинні би домагатися навчання у Львові, що вимагало великих коштів та клопотів.

Тому енергійний і запобігливий Сокальський бурмістр Євген Височанський постановив докласти всіх сил, щоб не дати собі видерти того, про що до того часу старався тихцем. Мав, по правді, вже Сокаль віднедавна учительську чоловічу семінарію, яка цілком добре просперувала, повинен також мати гімназію... Отже, 28 липня 1897 року, на засіданні Міської ра­ди бурмістр проводить внесок, за яким хоче вшанувати 50-літній ювілей урядувань цісаря заснуванням гімназії його імені. На цю справу громада повинна була пожертвувати 40 000 золотих ринських (зл. р.), а у представ­ництва повіту ще одержати 60 000 зл. р., оскільки кошти будівництва кор-[*] Перекладено на українську за статтею: Kopia H. Zalozenie s dotуchczasowy rozwoj gimnazyum w Sokalu. Sprawozdanie Dyrekcyi C. K. Gimnazyum w Sokalu za rokszkolny 1913/14,— Sokal, 1914.

[†] У польському оригіналі gmina, себто волость або громада. Розділ складено на підставі архівних документів з реєстратури Сокальського магістрату.

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
17:17, 24 вересня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464