** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

49

*

проголошенням незалежности України відновлено зруйновані в часи вій­ни церкви, а також почато будівництво кількох нових храмів.

Встановлено пам’ятник видатному українському історикові, голові Української Центральної Ради проф. Михайлу Грушевському. В 2000-му році споруджено новий залізничний вокзал.

БЕЛЗ — одне з найстарших міст західноукраїнських земель, приблиз­но 1500-літньої давности; районного підпорядкування, стоїть над Соло- кією (лівою притокою Бугу) за 25 км від кордону з Польщею, 25 км від ра­йонного центру Сокаль. Тут є залізнична станція. Через місто проходить автодорога Великі Мости-Белз, Червоноград-Белз-Рава Руська, Белз-Варяж (Новоукраїнка).

Згідно з історичними даними, зафіксованими в літописі Нестора, у 1030 році до Белза приїздив князь Ярослав Мудрий. До цієї події був ви­литий один з найбільших дзвонів в Європі —дзвін імені св. Миколая.

За середньовіччя це визначний торговельний і ремісничий центр на за­хідноукраїнських землях. Тут працювали шевці, золотарі, аптекарі, кушні­ри, слюсарі. Сюди під час ярмарків з’їздилися купці зі сходу і заходу, пів­ночі і півдня. До XVIII ст. було Белзьке воєвідство, у склад якого входили сучасні Радехівський, Кам’янецький, Сокальський і Любачівський райони. Белзькі князі і дипломати за середньовіччя славилися на всю Європу свої­ми економічними і політичними стосунками з європейськими й азіятськими країнами.

На початку XX ст. в Белзі проживало понад 4060 осіб. Місцеве насе­лення займалося переважно хліборобством, а також дрібним ремісничим промислом. Через Белз пролягла в 1885 році залізнична дорога Сокаль- Рава-Руська-Ярослав, яка значно полегшила транспортний зв’язок з ін­шими містами.

Белз у роки польської окупації залишався глухим провінційним міс­течком. Тут було 50 ремісничих майстерень і понад 100 торговців. З про­мислових підприємств були цегляний завод, млин, тартак і фабрика виго­товлення гонтів.

У місті діяли дві державні семикласні школи — чоловіча і жіноча. Крім того, жидівська громада мала свою школу релігійного характеру. Усе культурне життя українського населення зосереджувалося у філії То­вариства „Просвіта“. Белз — святе жидівське місто, де з’їжджались в пам’ять місцевого цадика (равина) жиди ледь не з усієї Польщі. Роль вели­кого жидівського релігійного осередку підкреслювала резиденція головно­го равина.

У вересні 1939 р., на самому початку Другої світової війни, Німеччина захопила Забузький край. Майже 5 років Белз був під німецькою окупа­цією, під час якої німці знищили майже все жидівське населення. 19 липня 1944 р., після тяжких боїв, совєтські війська оволоділи містом, дві третини будівель якого були знищені.

Згідно з договором між Польщею і Совєтським Союзом Белз відійшов до Томашівського повіту Люблинського воєвідства. Все українське насе-

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
06:53, 16 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464