** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

45

*

героїчним подвигом демократичного депутатського корпусу Червонограда і шахтарів.

На початку жовтня 1990 р. знято пам’ятник Леніну в Сокалі. А потім за рішенням депутатів місцевих рад у районі було знято десяток пам’ятників Леніну, Марксу, Дзержинському, які стояли на площах міст і сіл, очистилися зали від бюстів тих, хто поневолював наш народ. Останнім на Сокальщині було демонтовано пам’ятник Леніну в місті Великі Мости в серпні 1991 року.

Здійсненню згаданих громадських заходів намагалася всіма силами протидіяти районна організація комуністичної партії, яка після поразки на виборах до Верховної і місцевих рад почала різко втрачати вплив на маси. Наступної нищівної поразки комуністи зазнали 17 березня 1991 р., ко­ли проводився референдум про збереження Совєтського Союзу. Відповідь громадян Сокальщини на найголовніше хіба питання бюлетеня, яке звуча­ло таким чином: „Чи вважаєте Ви необхідним збереження Союзу Радянсь­ких Соціалістичних Республік?“, була разючою. Із 66 116 громадян Сока­льщини, які брали участь в референдумі, 58 588 прогосували проти Союзу, 5 362 за його збереження, а 2 166 бюлетенів визнано недійсними. Результа­ти цього голосування викликали паніку в керівництві Сокальського рай­кому, яке намагалося оправдати свою поразку неправильними діями різ­них громадських організацій, окремих осіб і навіть керівників новообра­ної районної та інших місцевих рад[1].

У тривожні дні серпня 1991 р. Комітет громадської згоди (КГЗ) Со­кальського р-ну на чолі з його головою М. Пшевлоцьким осудив дії ГКЧП як спробу державного перевороту, організував мітинги та бороть­бу демократичних сил за незалежність України.

Найбільш грандіозною всеукраїнською політичною акцією, організо­ваною НРУ після „української хвилі“ — живого ланцюга, який з’єднав Львів і Київ — українців Західної і Східної України, було відзначення у червні 1991 р. 340-ї річниці битви військ Б. Хмельницького з поляками під Берестечком. Понад 30 автобусів виїхало з Сокальщини на відзначення великого свята Козацької Слави. Районна організація Руху організувала поїздки членів і прихильників Руху на пікетування Верховної Ради, прово­дили збори і мітинги на захист народного депутата Степана Хмари. 1990— 1991 роки були роками штурму і натиску демократичних сил на бастіони тоталітарної окупаційної комуністичної системи. Це були роки нечувано- го національного піднесення та політичних завоювань народу. Районна організація Руху стала дієвою силою національного відродження на Со­кальщині.

Після прийняття Верховною Радою 24 серпня 1991 р. Акта проголо­шення незалежносте України, кінець літа та осінь 1991 р., були, мабуть, найцікавішими, найдіяльнішими, найемоційнішими в житті Сокальщини, як і всіх українців. Ми, дякувати Богу, дожили до тієї хвилини, коли на повну силу засяяла воля України, усі наші помисли, дії і зусилля були[1] Вашків Іван. Сокаль і Прибужжя... — С. 171-173.

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
21:28, 6 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464