** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

44

*

Початок відродження. На шляху до незалежної України

Історія українського визвольного руху засвідчує неперервність бо­ротьби за державність України в поколіннях. Коли боротьба УНР та ЗУНР закінчилась поразкою, естафету підхопили нові покоління ОУН— УПА і повели визвольні змагання так, як їм дозволяла ситуація і їхнє ро­зуміння доцільности заходів.

Коли змінився сталінський режим на хрущовсько-брежнєвський, у сус­пільстві почалася боротьба дисидентськими засобами. На Сокальщині по­чаток відродження припадає на літо-осінь 1989 р. Тоді виникають перші ініціативні групи для створення осередків Української Гельсінської Групи (УГГ), Товариства української мови (ТУМ) ім. Т. Шевченка, Руху. Проходить формування нових партій України, відбувається духовне роз­кріпачення. Воно супроводжувалося відродженням заборонених і знище­них сталінським режимом релігійних конфесій і, насамперед, Української Греко-Католицької і Української Православної Автокефальної Церков.

Освячення могил стрільців УГА в Сокалі 3 вересня 1989 року — перша велика патріотична маніфестація жителів Сокальщини за післявоєнний пе­ріод. Вона дала поштовх для проведення зборів, мітингів, походів, віднов­лення стрілецьких могил та організації осередків УГГ, Товариства україн­ської мови ім. Т. Шевченка, Руху в містах і селах району.

Так, 22.10.1989 р. у Сокалі засновується Товариство української мови ім. Т. Шевченка „Просвіта“. Перший осередок Руху в Сокалі було створе­но 14 листопада 1989 р. Протягом листопада в районі було створено 57 осередків Руху. Члени Сокальського осередків Руху, УГГ, ТУМу ім. Т. Шев­ченка провели велику підготовку до виборів до Верховної Ради УССР, місцевих рад, організації акції живий ланцюг „Українська хвиля“ на День Злуки 21 січня 1990 р.

У березні-квітні 1990 р. вперше за багатолітній період на Сокальщині були створені національно-демократичні органи влади. Над приміщенням районної, міських і сільських рад замайоріли синьо-жовті прапори. Від Де­мократичного блоку виборці Сокальщини обрали до Верховної Ради Укра­їни депутатів Ярослава Кендзьора, Богдана Козярського, до обласної Ради — Ярослава Кушнерука, Андрія Бендзяка та ін. Головою районної ради об­рали депутата від демократичного блоку Миколу Пшевлоцького. З почат­ком червня 1990 р. розпочався новий етап боротьби за державність України.

Провід районної організації Руху, спільно з ТУМ-ом, УРП органі­зовує членів демократичних громадських організацій для участі в багатьох політичних акціях; були відновлені десятки символічних стрі­лецьких могил, з липня 1990 р. відновлюється випуск газети „Голос з-над Бугу“. Сокальчани брали участь у мітингах, піднятті національних прапо­рів в організаціях, на підприємствах, у відкритті й освяченні церков, орга­нізовували зняття з постаментів ідолів комуністичного окупаційного ре­жиму. Першими в тодішній „імперії зла“ демонтували пам’ятник Леніну в Червонограді (5.08.1990). Ця подія була не тільки світовою сенсацією, а й

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
18:32, 19 жовтня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464