** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

35

*

ратив, Українбанк, Сокальська філія „Промбанку“ у Львові, філія „Прос­віти“ та інші місцеві товариства й установи. Допомагала газета „Голос з-над Бугу“ Комітетові будови Народного Дому в Сокалі у пропагуванні будівництва та зборі пожертв на будівництво Народного Дому.

Великий вплив на піднесення національної свідомости мали також по­літичні діячі Сокальщини. Серед них дуже багато праці віддали нашій громаді — Володимир Кохан, посол до Варшавського сейму, адвокат Бог­дан Чайковський, письменник-журналіст Нестор Ріпецький та інші. Знач­на частина їх загинула пізніше від рук окупантів.

З вибухом Другої світової війни припинилась діяльність усіх чинних у Західній Україні товариств та організацій: вони були ліквідовані больше- вицькою владою і вся їхня діяльність була заборонена. Отже, так було знищено найважливіше в Галичині Товариство „Просвіта“, разом із цілою мережею філій і читалень, що понад 70 літ найбільше спричинилися до на­ціонального відродження Галичини, вивели народ з темряви, просвітили його і, тим самим, дали основи для його буйного розвитку.

Революційна Сокальщина (УВО, ОУН, УПА)

Після падіння української держави на переломі 1920-1921 рр. патріо­тично-революційний дух не погас у нашому народі. Зникли лінії військо­вих фронтів, але почали творитися революційні підпільні фронти. На за­хідноукраїнських землях під польською окупацією діяла Українська Вій­ськова Організація (УВО) під проводом Є. Коновальця, що прагнула про­довжити збройну боротьбу проти польської окупації. Мабуть, першим іні­ціатором та організатором УВО в Сокальщині був колишній старшина УГА М. Мельничук. До неї входили Володимир Кохан, Володимир Мат- віяс, Кость Мигаль та інші. УВО мала великий вплив на сільську молодь усього Сокальського повіту. Члени організації здійснювали терористичні акти, зокрема підпали скирд збіжжя у „панських“ маєтках. Таємні рево­люційно-націоналістичні гуртки творилися спершу серед студентської мо­лоді, і той дух опору поступово охоплював селянську молодь.

Створена в 1929 р. Організація Українських Націоналістів (ОУН), своєю пропагандою ідей та спеціальними акціями протестувала як проти московської політики на Україні, де арештами, засланнями, розстрілами і масовим голодуванням знищувано біологічну субстанцію українського народу, так і проти польського режиму. Улітку 1930 року Галичиною про­котилася хвиля нападів на польські маєтки, що звичайно зводилися до підпалів. У відповідь на це уряд вдався до масових і жорстоких дій. 27 ве­ресня 1930 р. у Сокальський повіт прибула польська „каральна експеди­ція“ і розпочала свою терористичну акцію, яка отримала назву „пацифіка­ція“. Каральна акція по селах Сокальщини розпочалася з кінця вересня із сіл Пархач та Сілець і тривала по різних селах аж до 15 жовтня. Вона про­водилась загонами 6 полку кавалерії, розташованої у Жовкві, і поліцією з Великих Мостів. Руйнувались осередки українських громад і читалень,

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
07:28, 14 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464