** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

41

*

ні. Частина території колишнього Сокальського повіту („Сокальського Закерзоння“) з 20 селами, в яких до 1946 р. проживало 9 тис. українців, за­лишилася у складі Польщі. Перед обміном „ділянками“ всю людність з обох районів знову виселено. І коли в 1951 р. наші земляки дізналися, що частина території Сокальщини відійшла від Польщі, вони хотіли поверну­тися на батьківські землі. Яким же глибоким було їх розчарування, коли їм не дозволили поселитися у рідних селах. На їх землях органи совєтської влади поселяли таких же виселенців з гірських районів Підкарпаття: Львівської, Івано-Франківської областей, котрих теж позбавили Батьків­щини. Нині в містах і селах Сокальського Закерзоння корінне населення становить меншість: від 10 до 50 відсотків. У прикордонних населених пунктах Угнові, Корчеві, Стаях, Белзі, Острові, Варяжі, Угринові майже не залишилося корінних жителів.

На території Сокальського Закерзоння (у межах сучасної території Сокальського району і частини сіл колишнього Сокальського повіту, які відійшли до Польщі) в 1944—1947 рр. було знищено 68 українських сіл; з них 37 сіл на частині території району, яка в 1951 р. повернена Україні, відновлено 11 сіл. 20 знищених і не відновлених сіл залишилося на терито­рії Польщі. Насильно виселено з сіл Сокальщини 40,6 тис. українців, у то­му на захід Польщі майже 7 тис. осіб.

На приєднаній території за Бугом, що охоплювала також частину ко­лишнього Равського повіту, створено в 1951 р. Забузький район із цент­ром у Белзі. Пізніше північну частину Забузького району прилучено до Сокальського, а Забузький район дістав частину ліквідованого в 1959 р. Великомостівського району.

Тут слід згадати, що большевицька влада змінила (головно в 1951 р.) багато назв місцевостей. У Забузькім районі Червоноград заступив Крис- тинопіль, Красносілля — Себечів, Межиріччя — Пархач і т. д.

У 1963 р. почалося значне побільшення Сокальського району, до яко­го прилучено території зліквідованого Забузького району. Згідно з адмі­ністративно-територіальним поділом з дня 1 січня 1979 р. Сокальський район охопив тоді чотири міські ради (Белзьку, Велико-Мостівську, Со- кальську і Угнівську), одну селищну (Жвирківську) та 31 сільську раду. Червоноградська міська рада була підпорядкована області, а Соснівську міську і Гірницьку селищну ради підпорядковано Червоноградській міській раді (Соснівка і Гірник — нові населені пункти). У 1978 р. Сокальський район займав площу близько 1,5 тисячі кв. км. і мав 101,9 тис. населення.

Період відбудови і змін на Сокальщині після Другої світової війни (1944-1990)

Друга світова війна (1939-1945) спричинила вдвічі більше людських втрат, як Перша, а головне — привела до знищення нашої провідної верстви населення та всіх культурно-освітніх установ, а також вільного громадського життя.

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
10:27, 5 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464