** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

39

*

кір усім ворожим силам втримати, розбудувати і боронити незалежне ук­раїнське життя на своїй землі.

Кілька днів пізніше всім було вже відомо про арешт німцями Провід­ника ОУН С. Бандери, Я. Стецька і їхніх найближчих соратників.

Проте розбудова незалежного українського державного життя тривала інтенсивно впродовж двох з половиною місяців без ніякої уваги на те, чи це сподобалося німцям, чи ні. Вже в половині липня по всьому Сокальському повіті була створена українська народна поліція. Все госпо­дарське життя повіту було міцно взяте в руки українських фахівців. Укра­їнське шкільництво інтенсивно переорганізовувалося під керівництвом досвідчених педагогів. Опікою і допомогою українцям — колишнім червоноармійцям, які поверталися з німецького полону, займався україн­ський Червоний Хрест.

Після прилучення Галичини до Генеральної Губернії, що сталося 1 серпня 1941 р., відновлено попередній повітовий адміністративно-тери­торіальний поділ, а повіти підпорядковано новоствореним округам. Со- кальський повіт входив до Камінко-Струмиловської округи.

Уже в серпні почали появлятися представники німецької цивільної влади, зокрема ляндкомісари і ляндвірти. Відтак у Сокалі німці організу­вали жидівське гетто, куди зігнали всіх жидів з Сокальського повіту. Сокальське Гетто проіснувало до середини 1943 р., в міжчасі німці силами лиховісних Айнзацкомандо провели декілька акцій, пов’язаних з вивозом жидів до табору смерті в м. Белзець. Кінцева акція ліквідації гетта звелася до знищення шляхом розстрілів решток жидівської людности безпосеред­ньо в місті на жидівському цвинтарі, званому окописьком.

У половині вересня 1941 р. ґестапо зважилося на рішучий удар. У Львові і по всіх містах було арештовано сотні українських націоналістів. Почалася ліквідація німцями інститутів української державности. Але в одночасі з тим почало зростати українське підпілля ОУН, яке виповіло боротьбу на життя і смерть як московсько-большевицьким, так і німець­ко-гітлерівським окупантам. У ході цієї боротьби в жовтні 1942 р. на Волині-Поліссі створено УПА. Як і по всій окупованій Україні, так і в Со­кальському повіті відбулася масова висилка населення на примусові робо­ти до Німеччини, на нього накладано високі контингенти достави харчо­вих продуктів.

У квітні 1943 р. у Львові за урочистих обставин було проголошено створення з українських добровольців дивізії „Галичина“. Всім було дове­дено до відома, що це створюється незалежна українська військова одини­ця, як майбутнє ядро Української армії. У дивізію „Галичина“ у Сокалі зголосилося чимало юнаків з сіл, а також учнів Сокальської гімназії. Бага­то з них загинуло під Бродами; ті, що врятувалися, поповнили ряди УПА. У половині 1944 р. не стало на українських землях німецьких окупантів. На їх місце прийшли знову московсько-большевицькі „визволителі“. В кінці липня 1944 р. большевикі відновили Сокальський район.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
00:55, 11 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464