** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

38

*

на заставах, прибуває багато військових, особливо будівельних, батальйо­нів, які будують уздовж кордону залізобетонні укріплення — „доти“, ко­пають протитанкові рови і загороди. До цієї роботи залучають велику кількість цивільного населення не лише Сокальщини, а й з інших районів Галичини. Навесні цього ж року в деяких селах Сокальського району, на основі експропрійованих панських маєтків, большевики організовують перші колгоспи.

Після прилучення західноукраїнських земель до УРСР у 1939 р. зміне­но їх адміністративно-територіальний поділ, створено області й райони. Сокальський район, створений 1939 р., спочатку був набагато менший, ніж колишній Сокальський повіт. Відпала від нього північно-західна час­тина Сокальщини, відділена новим кордоном, що пролягав Бугом і Солокією. Ця частина Сокальщини належала до Генеральної Губернії, окупо­ваної німцями, а опісля до комуністичної Польщі. Сокальський район втратив також деякі села на південному сході Сокальщини, які прилучено до Радехівського району. Цю втрату частинно надолужено прилученням до Сокальського району деяких сіл Горохівщини.

Період німецької окупації Сокальщини (1941-1944)

У ніч з 21 на 22 червня 1941 р. німецькі війська форсували Буг, вдерли­ся в Сокаль. Під натиском переважаючих сил противника відділи Черво­ної армії у цей ж день покинули Сокаль і більшу частину Сокальщини.

Нема чого дивуватися, що українське населення раділо з відступу большевиків після майже дворічного їх терору і трактувало німців як за­хідноєвропейських визволителів. Однак їхня брутальна поведінка в перші дні окупації розкрила колоніальну політику Берліна супроти України, по­літику винищення цивільних людей. Так, у перші дні війни 1941 р. гестапів­ці в Сокалі розстріляли 300 вибраних молодих жидів та від’їхали на схід.

Як відомо, у Львові 30 червня 1941 р. всупереч німецькій позиції прого­лошено Акт відновлення Української держави. Ця звістка блискавкою обле­тіла всі села, міста і містечка, викликаючи величезний ентузіазм і радість, притьмарену тільки вістками про мученицьку смерть у большевицьких тюр­мах Львова багатьох рідних і знайомих. Між іншим, у числі закатованих був також загальновідомий і люблений у Сокалі доктор Богдан Чайковський.

Загал населення зразу не дуже брав до уваги, чи Акт проголошення був доконаний за згодою німців, чи проти їх волі. Народ сприйняв цей Акт як зовсім природну і самозрозумілу подію. Хотілося вірити, що справді настане нова, щаслива доба історії України. В Сокалі урочисте відзначення відновлення незалежности відбулося в колишньому Домі „Сокола“ під проводом прибулих численних активістів ОУН, святом провадив сокальський журналіст Нестор Ріпецький. Урочиста Служба Божа відбулася в церкві св. Петра і Павла. Вся вулиця була переповнена людьми, які навколішки молились за Українську Державу. Але душу ми­моволі огортали недобрі передчуття, та одночасно росло завзяття: напере-

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
19:13, 19 жовтня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464