** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

37

*

відбирало собі життя, щоб уникнути мук і тортур у руках ворогів — оку­пантів України. Сокальщина дала Україні славних героїв ОУН-УПА: Ва­силя Сидора — „Шелеста“, Івана Климіва — „Легенду“, Мирослава Онишкевича — „Ореста“, Тараса Онишкевича — „Галайду“, Василя Про­тока — „Кропиву“, Василя Василашка — „Перемогу“, Володимира Мака- ра, відомого публіциста і пропагандиста ідей незалежности і державности.

Сокальщина під совєтською окупацією (1939-1941)

У вересні 1939 р. на Сокальщину прийшла совєтська влада, яку поде­куди вітали пролетарські елементи з середовища поляків та українців, а також жиди. Сокаль стає прикордонним містом. Лише на кілька десятків метрів від нього, по другому боці Бугу, була частина земель Сокальського повіту, що були під окупацією фашистської Німеччини.

Залізничне сполучення Сокаля зі Львовом, Равою-Руською і Ковелем було перерване. Порушилося також сполучення шосейною дорогою. На перших порах совєтський режим намагався прибрати демократичного вигляду: 22 жовтня 1939 р. організовано вибори депутатів Народних збо­рів, відкрито початкові і середні школи з українською мовою навчання, поліпшилося медичне обслуговування населення, націоналізовано про­мислові і торговельні підприємства, що їх раніше контролювали переваж­но поляки і жиди, експропрійовано совєтською владою поміщицькі землі, які влада обіцяла передати малоземельним селянам. Проте, паралельно з цими реформами більшовики почали закривати створені українцями полі­тичні, соціально-економічні та культурні установи. Припинили діяльність осередки політичних партій, громадських і культурно-мистецьких органі­зацій: читальні „Просвіти“, „Сокіл“, „Луг“, „Відродження“ та ін.

Почалися арешти українських політичних лідерів. Усвідомлюючи цю небезпеку, багато українських активістів змушено було втікати через сокальський кордон на окуповані німцями території. Підтримували совєтську владу, насамперед, місцеві комуністи, що вийшли з підпілля і тепер стали в особливій пригоді новому режимові, допомагаючи викривати ук­раїнських націоналістів.

Навесні 1940 р. режим скинув маску демократичності та розпочав ши­рокомасштабні репресії — як проти українців, так і проти поляків. Сотні уявних „ворогів народу“ було заарештовано або вивезено в Сибір. Сюди входили українські політичні діячі, промисловці, землевласники, юристи, відставні офіцери, а також селянські, насамперед заможніші, сім’ї. Арешт загрожував кожному, кого ототожнювали з українським націоналістом. Одночасно репресіям підлягали поляки з числа колишніх адміністраторів, інтелігенція та польські осадники, яким польський режим передавав рані­ше у власність поміщицькі землі, нехтуючи економічними інтересами до­мінантного малоземельного українського селянства.

Одночасно почалося інтенсивне укріплення кордону вздовж Бугу і Солокії. На терени Сокальщини, крім прикордонних військ, що розмістилися

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
02:41, 28 вересня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464