** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

36

*

конфісковували майно та продукти, жорстоко били, кого зустріли. Чима­ло свідомих українців було заарештовано. „Умиротворення“ принесло в село позірний спокій, але ніяк не ослабило рішучости молодих, радикаль­но налаштованих націоналістів боротися проти польського режиму.

Якщо йдеться про початки ОУН у Сокальщині, то треба підкреслити, що засновником тієї організації на сокальських теренах був Петро Са- ноцький родом із Тартакова, студент Львівського університету (закінчив Сокальську гімназію у 1924 р.). У Сокальській гімназії провідниками на­ціоналістичної ланки молоді були Осип Яхимович, Іван Климів, Семен Романів. Іван Климів мав великий вплив на революційну молодь Сокаля й околиць.

Після падіння Польщі, коли встановився кордон між СРСР і Німеччи­ною уздовж ріки Буг і її притоки Солокії, Сокаль залишився в УРСР, а ве­лика частина Сокальського повіту (з містами Кристинопіль, Белз і Варяж) опинилася на німецькому боці. У той час багато наших інтелігентів і ак­тивної сільської молоді переходило кордон із совєтської зони та поселяло­ся по наших селах та містах, а також роз’їздилося по різних містах усієї Генеральної Губернії. Тоді ОУН почала влаштовувати свої таємні ви- шкільні курси для молоді, організаційна праця розширилася на села і міс­та Холмщини.

Як відомо, після смерти Є. Коновальця виник розкол в ОУН: на чолі частини членів ОУН залишився провід із полковником А. Мельником, а другу, значно численнішу, очолив С. Бандера зі своїм проводом. На Со­кальщині революційно налаштована молодь майже повністю була органі­зована в мережі ОУН під проводом С. Бандери.

Коли улітку 1941 р. німецька армія вдарила на СРСР, багато наших хлопців, нехтуючи німецькими заборонами, пішли на схід у Похідних гру­пах ОУН. Проте згодом, у зв’язку зі складним становищем на центрально- східних землях України, окупованих німцями, багато наших хлопців-учас- ників Похідних груп повернулося додому, і тоді з їхньою допомогою роз­горнулося інтенсивне готування кадрів для затяжної боротьби з обома окупантами.

Голова проводу підобласти П. Мигаль розгорнув широку підпільну роботу на всьому Прибужжі. Багато праці, матеріалу і часу потребувало будування по лісах, полях і селах бункерів як опорних пунктів для наших повстанських збройних загонів. У цих замаскованих бункерах складували зброю, харчі, медикаменти, одяг і всілякі інші припаси та матеріали. Зго­дом українською визвольною боротьбою почала керувати Українська Го­ловна Визвольна Рада (УГВР). Згадані раніше бункери, що їх завбачливо будували наші люди, тривалий час служили українським бойовикам і воя­кам УПА за сховища та опорні пункти, особливо, коли на наші землі прийшли большевики і поляки.

У цій боротьбі, яка тривала на значній території по обидва боки Бугу аж до 1950 р., полягло багато воїнів УПА, колишніх учнів Сокальської гімназії. Багато українських борців у тих часах, у безвихідних ситуаціях,

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
19:23, 19 жовтня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464