** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

34

*

Ремісники м. Сокаля об’єдналися в 1932 р. у товариство „Зоря“. Кіль­кість членів філії цього товариства доходила до 130. Товариство мало добрий духовий оркестр, який був активним учасником урочистостей та святкувань, а також опікувалося побутом і навчанням ремісничих учнів[1].

Наприкінці 20-х років було утворено сокальську філію „Союзу Украї­нок“, яка вже в 1935 р. мала біля 30 осередків у сільських місцевостях і ак­тивно впливала на господарське та громадсько-культурне життя. Зокрема, „Союз Українок“ організував проведення циклу лекцій для дівчат: про ко­оперативну справу, сільське господарство, догляд за тваринами і птицею, народне мистецтво, гігієну, журналістику та ін.[2]

Визначною подією в культурному житті українського Сокаля стало відкриття в 1936 р. музею „Сокальщина“ ім. Андрія Чайковського. Орга­нізатором і багатолітнім директором музею був відомий адвокат Богдан Чайковський, син письменника. В музеї існували відділи церковний, ар­хеологічний, етнографічний та історичний. Планувалося також утворення окремого відділу визвольних змагань українського народу, активно вівся пошук документів і матеріалів для цього відділу. Музей нараховував по­над 3 000 експонатів[3].

Просвітянська діяльність товариств „Просвіта“, „Рідна школа“ та ін­ших громадських організацій і установ сприяли зростанню економічного, громадсько-політичного і культурного рівня корінного українського насе­лення. Діяльність післявоєнних читалень „Просвіти“ обмежувалася пере­важно освітньо-культурною працею: влаштуванням свят і обходів, закла­данням бібліотек, творенням аматорських театральних гуртків, хорів та оркестрів, щоб у цей спосіб виховувати свідомий і патріотичний загал на­роду. Ріст кількосте читалень „Просвіти“ йшов у парі з одночасним змен­шенням читалень „Общества ім. М. Качковского“, які після війни прак­тично зникли. Завдяки Товариству „Просвіта“ виросло кілька національ­но свідомих і патріотичних поколінь, які спричинилися до розбудови нації у сучасному понятті не тільки в Галичині, а й поза її межами.

Дуже відмінний характер від усіх читалень „Просвіти“ мали деякі чи­тальні „Сельробу“, організовані в 1926 р. членами комунізуючої партії „Сельроб“, у зв’язку з політичною ситуацією на Україні. „Сельроб“ мав невеликий гурт симпатиків у деяких селах на Сокальщині. їхня діяльність обмежувалася читанням большевицької преси і книжок та слуханням ра­діопередач із Києва.

Як вже згадувалося, у половині грудня 1918 р. почала виходити перша в Сокалі українська газета „Голос з-над Бугу“. Ця газета стала незамін­ним органом для розвитку і координації суспільно-громадського, еконо­мічно-господарського, освітньо-культурного і політичного життя у Со­кальщині. Газетою користувались для своїх цілей Повітовий Союз Коопе-[1] Вашків Іван. Сокаль і Прибужжя...— С. 113.

[2]Там само,—С.109.

[3]Там само. — С. 114.

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
05:03, 23 жовтня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464