** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

33

*

мічного життя місцевих українців, зате підняли їхню національну свідо­мість і стали для них поштовхом до боротьби за самовизначення і неза­лежність. Чималу роль у зростанні національної свідомости відігравали громадські товариства і організації: Сокальська філія „Сільський госпо­дар“ (СГ), філія „Просвіти“ та Повітовий Союз Кооператив (ПСК). їх урядовці виїздили на села з рефератами, організовували нові клітини своїх товариств і організацій та помагали в їхньому утвердженні. З ініціативи філії „Сільський господар“ були організовані по селах курси: господарсько-кооперативні, садівничі, пасічні та інші. Одним із головних завдань СГ було піднесення рівня і ведення раціонального господарювання, нала­годження збуту сільськогосподарських продуктів.

Польська окупаційна влада не сприяла покращанню економічного життя окупованого нею терену. Весь цей тягар ліг на плечі передової інте­лігенції у повіті. У 1923 р. було організовано Повітовий Союз Коопера­тив. Спершу Союз продавав переважно товари щоденного вжитку, та де­далі асортимент товарів збільшувався. З часом ПСК став продавати наф­ту, бензин, опалове дерево та вугілля, бляху для покриття дахів, хлібороб­ське знаряддя. Кооперативи займалися реалізацією яєць, фруктів та ово­чів. У планах було створення і промислових кооперативів для перероб­лення овочів та фруктів. Під опікою кооперативів були й сільські моло­чарні. Тісна співпраця СГ і ПСК корисно вплинула на розвиток молочар­ської кооперації, піднесення якости сільськогосподарської продукції та механізацію посіву і вимолу збіжжя. Для пропагування спільної мети влаштовувались районні, повітові й окружні свята.

У 1930-х роках, коли торгівля по селах була майже цілковито зоргані­зована в українських кооперативах через Повітовий Союз Кооперативів, то в самому місті Сокалі, Кристинополі, Белзі, за малими винятками, уся торгівля і промисел були в чужих руках — переважно жидівських. Подіб­на ситуація була по всій Галичині, і щоб хоч частково зарадити цьому ли­хові, була заснована у 1933 р. у Львові центральна організація — Союз ук­раїнських купців і промисловців (СУКіП). Через деякий час після відкрит­тя кількох споживчих та інших крамниць у Сокалі організовано Сокальську філію СУКіП, яка мала на меті „українізацію“ торгівлі і промислу в Сокалі, тобто перебрання їх в українські руки.

Повітове Кредитове Товариство, в числі засновників якого був ще Єв­ген Петрушевич, в березні 1930 року було перейменоване на Український банк. Укрбанк в Сокалі був досить потужною фінансовою установою по­віту, його балансова сума перевищувала в 1936 р. мільйон злотих. Він на­давав позики селянам, членам банку, а також підтримував розвиток укра­їнського промислу, ремесла і торгівлі — кооперативної і приватної. Ди­ректором цього банку був тоді відомий громадсько-політичний діяч, ви­датний кооператор Володимир Кохан[I].[I] Вашків Іван. Сокаль і Прибужжя (1377-2000). Історико-краєзнавчий на­рис. — Львів: Каменяр, 2000.— С. 111-112.

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
01:21, 28 вересня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464