** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

32

*

цієї ж округи в 1911 р., і він залишався послом австрійського парламенту аж до розвалу Австро-Угорської монархії. В парламенті проводить без­компромісну боротьбу за права українців у Галичині.

1910 року Євген Петрушевич перенісся до Сколього, став також по­слом Галицького сейму. В дальших роках Євген Петрушевич займався не лише безпосередньо працею в Сокальщині, а проводив велику державо­творчу роботу у всьому краю, став державним мужем першої величини. Проведена ним в Сокальщині праця, посіяні зерна національної свідомос­ти дали величезний врожай. Вони піднімали на боротьбу за волю дідів, батьків, синів, внуків та правнуків. Сокальщина стала однією з найсвідоміших частин Галичини, її сини та дочки відзначились величезною відда­ністю в будові своєї державности, активно брали участь в рядах УСС, у визвольних змаганнях 1918-1921 рр., вели боротьбу з польськими (1920— 1939 рр.), большевицькими (1939-1951 рр.) і німецькими (1939-1944 рр.) окупантами, включалися у діяльність ОУН, боролись в рядах УПА.

Безперечно це завдячуємо в значній мірі впливові праці, проведеної в Сокальщині Євгеном Петрушевичем, на жаль, призабутим в наш час дер­жавним мужем, доля з яким обійшлась жорстоко. Він став найтрагічні- шою постаттю новочасної нашої історії, а помер на 77 році життя 29 серп­ня 1940 р. в матеріальних нестатках, як політичний емігрант-скиталець у чужому Берліні.

Цей коротенький нарис складений з метою акцентувати ролю Євгена Петрушевича в історії Сокальщини. Це одна з найвидатніших постатей нашого краю, яка вимагає щирої уваги та вшанування в нашому місті. Значна увага Євгена Петрушевича до справ сокальської шкільної молоді дає всі підстави для надання його імени відродженій за сучасних умов Сокальській гімназії.

Сокальщина між двома світовими війнами

»

Після закінчення Першої світової війни Сокальський повіт у складі Польщі охоплював два міста — Сокаль і Белз і 102 сільські громади, включно з трьома містечками (Кристинопіль, Варяж, Тартаків).

До початку Другої світової війни Сокальський повіт займав площу понад 1,3 тис. кв. км., на якій мешкало понад 109 тис. осіб (1932 р.).

Якщо йдеться про етнічний склад населення Сокальського повіту, то на підставі обчислень проф. Кубійовича ситуація на день 1 січня 1939 р. була такою:

Усе населення — 116880 Українці — 76675 Поляки — 26200 Жиди — 13735 Німці й інші — 270

Життєві відносини на Сокальщині під час Першої світової війни і в перші повоєнні роки не спричинилися до піднесення культурного і еконо-

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
14:42, 20 жовтня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464