** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

31

*

тична окупаційна адміністрація, котра всіма їй доступними засобами на­магалася задушити прояви національно-культурного життя. Та проти ци­нічного окупанта-пацифікатора невдовзі стали шикуватися у ряди підпіль­ників колишні воїни УГА і підростаюча молодь, об’єднані залізною дис­ципліною в УВО — ОУН.

Улітку 1920 р. Галичину, в тому числі й Сокальщину, зайняла Червона армія, але вже на початку вересня, з відходом Червоної армії, знову був встановлений режим буржуазно-поміщицької Польщі.

Євген Петрушевич і Сокальщина[*]

Ведучи розповідь про визвольні змагання українства Сокальщини до і під час Першої світової війни, слід звернути увагу, зокрема, на одну особ­ливу постать в нашій історії — органічно пов’язану з Сокальщиною до Першої світової війни, Євгена Петрушевича, майбутнього Президента і Диктатора ЗУНР. Така пригадка має певне значення стосовно Сокальсь- кої гімназії. Враховуючи його заслуги на Сокальщині, в тому числі для розвитку молоді, на нашу думку, є всі підстави надати сучасній (майбут­ній) Сокальській гімназії ім’я Євгена Петрушевича.

Євген Петрушевич народився в Буську 3 червня 1863 року в родині свідомого українця-народовця о. Омеляна Петрушевича, пароха й декана Буська, що походив із стародавнього священичого роду. Євген Петруше­вич мав ще двох братів: його брат — о. Степан (1855 р. нар.) — помер у 1920 році на тиф, будучи духовником УГА; брат Роман (1872 р. нар.) — суддя в Камінці Струмиловій, повітовий комісар за часів ЗУНР, — знище­ний НКВД в 1940 р.

Євген Петрушевич закінчив Академічну гімназію у Львові, студіював право на Львівському університеті, яке завершив докторатом. Після від­буття адвокатської практики відкрив свою адвокатську канцелярію у Львові в 1896 р., яку в наступному році переніс до Сокаля. Поза адвокат­ською працею він був активним як у громадському житті Сокаля, так і в цілому повіті. За його почином засновано в Сокалі товариство „Просві­та“, касино „Руська Бесіда“ (якого був головою), касино для українських міщан — „Народне Міщанське Касино“, бурсу для селянських дітей „Шкільна Поміч“ (також був головою), „Повітове Кредитове Товарис­тво“ (був першим його директором), Товариство „Січ“. Завдяки йому за­сновано в повіті багато громадських кас і читалень „Просвіти“. Він їздив по селах з доповідями та був справжнім оборонцем селян. Брав він також активну участь у політиці цілого краю і став членом екзекутиви Націо­нально-Демократичної партії, заснованої наприкінці 1899 р.

Доцінюючи Євгена Петрушевича, громадяни Сокальщини віддали за нього 92% усіх голосів на виборах до австрійського парламенту в 1907 р. у виборчій окрузі Сокаль—Радехів—Броди. Вдруге вибрано його послом з[*] Розділ про Є. Петрушевича укладено Маркіяном Кульчицьким.

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
23:18, 8 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464