** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

29

*

мінарії, що містилися у гарних репрезентативних будинках, торговельна школа і дві семикласівки.

Хоча викладання у школах провадилось польською мовою, але було багато вчителів-українців, які в міру можливостей спричинялися до підне­сення національної свідомости нашої молоді. Важливу роль, зокрема, віді­гравали студентські товариства „Пласт“ і літературні гуртки. Чималу роль в піднесенні національної свідомости відігравали теж громадські то­вариства і організації. Піонерами в цій ділянці були адвокат д-р Євген Петрушевич, адвокатський кандидат Володимир Матвієвський, о. д-р Йо- сиф Раковський та інші.

Заходами радикалів під проводом В. Матвієвського засновано 1903 р. перше на Сокальщині руханково-пожежне Товариство „Січ“, а на перело­мі 1906-1907 років — безпосередньо в містах Сокалі й Белзі. На двох пер­ших таємних засіданнях Товариства було ухвалено, що „Січ“ повинна бу­ти не тільки руханково-пожежним товариством, а й підготовляти нашу молодь до збройного виступу, щоби здійснити мрію народу — здобути державну незалежність України. Тому „січовики“ повинні мати військо­вий вишкіл. Майже кожної неділі чи у свята члени старшини Сокальської „Січі“ їхали на села для підготовки заснування „Січі“ і читалень „Просвіти“, готували січові свята — „фестини“. З цих організацій перед Першою світо­вою війною утворилися формування Українських Січових Стрільців — УСС.

Осип Семенюк та Осип Демчук відомі сокальські активісти, які зробили свій внесок у творення основ національних військових формувань в час Першої світової війни, вони, зокрема, є авторами „Правильника піхотинця“, що використовувався формаціями УСС.

По війні польська влада розпустила „Січ“. У Сокалі зберігся тільки „Сокіл“, а в селі Яструбичі — „Луг“.

Антиалкогольний рух перед Першою світовою війною провадили на Сокальщині, як і в інших районах Галичини, переважно, священики. Після війни за цю справу взялося антиалкогольне і антинікотинне товариство „Відродження“, яке відновлено на Сокальщині у другій половині 20-х ро­ків. Гаслом цього руху було: „Святкуймо свята без тютюну й алкоголю“. Сокальщина була передовим повітом у русі відродження. Доказом того був цілковитий занепад корчем. Це заслуга гуртків „Відродження“ та чи­талень „Просвіти“.

Сокальщина в час Першої світової війни

Сокальщина була одним із перших східногалицьких повітів, зайнятих російськими військами, які прийшли до Сокаля 13 серпня 1914 року. По­минаючи бої на терені сіл Барані Перетоки і Скоморохи, у Сокальському повіті не було більше воєнних дій, і тому повіт потерпів мало. У вересні життя Сокальщини унормувалося, і тільки брак молодих чоловіків, по­кликаних до австрійського війська, нагадував, Що це був воєнний стан. Мало потерпів також Сокальський повіт з боку окупаційної адміністрації.

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
10:51, 5 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464