** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

22

*

В 1841 р. місто купило Бабинець з Косином і, продавши двір у приват­ні руки, включило цілу, колись самостійну, бабинецьку громаду в обсяг міста, як передмістя.

В 1885 р. проведено до Сокаля залізничний шлях, що стало новою епохою в розвитку міста. До того часу Сокаль був одною з найбільш упосліджених, провінціяльних „дір“. Про Сокаль в другій половині XIX в. говорилося, що він був „дерев’яний, брудний, сумний і жидівством, живу­чим у крайньому нехлюйстві, заповнений“. Від 1885 р. обставини змінили­ся на краще. В 1891 р., на основі крайового закону, піднесено Сокаль, як вільний королівський город, до ряду тридцяти більших міст тогочасної Га- личини.

Нинішній Сокаль — це одне з кращих містечок нашого краю. Так чи інакше характеризує його панораму бернардинський монастир, що впадає в вічі кожному, хто наближається до міста з боку залізничного двірця, та не меншу його окрасу й цінність творить наша, окутана старовиною, церква святого Миколи.

Нинішнє „Забужжя“, на лівому березі ріки, нагадує нам первісне міс­то, тоді як сучасний Сокаль розкинувся на правому березі. Південні його забудовання з т. зв. „Колонією“ або „Новою вулицею“ від сходу, через Дерешівку й Бабинець, притикають до села Поториці. Північна частина прозвана „Караванами“, від якої на схід тягнеться т. зв. „Гнила вулиця“, в середині — Тартаківська. Головною артерією міста є Львівська вулиця, що тягнеться з півдня на північ протягом 3 км. Рівнобіжно до Львівської біжить Шляхетська вулиця. Жидівське гетто, що гніздилося первісно на т. зв. Зарваниці, довкола старої синагоги, розлилося тепер по всьому міс­ті, а в першу чергу опанувало Львівську вулицю.

III

Сокальські церкви: Пречистоїу старому й новому Сокалі; Васи- ліянський монастир; святого Миколи; святого Михайла; нова церква святих Петра і Павла.

Не є це випадок, що вся наша культура й національний рух минулих віків зосерджувалися в церкві й довкола неї. В часах, коли кличі оборони „віри і „нації руської“ були виписані полум’яними буквами не тільки на книгах братських протоколів, а й на козацьких прапорах, була українська церква нездобутою національною твердинею, осідком нашої внутрішньої влади й правосуддя, свого роду „державою в державі!“...

Не збереглися до нас ні староукраїнські городи, ні княжі тереми, на­сторожені баштами й будильницями, а ставлені згодом на нашій землі замки й палати були ставлені не для нас, а проти нас. І тільки в наших ста­рих церквах-музеях зберігся дух нашого минулого, немов доісторична мушка, законсервована в хрустальному янтарі.

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
00:21, 3 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464