** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

21

*

З переведеної в тому ж році люстрації сокальського староства довідує­мося, що в місті були тоді цехи — кушнірський, ковальський, кравецький, шевський, столярський, бондарський і золотарський, ткацький та пекар­ський. Жидів було далі тільки два доми, як перед століттям.

В 1671 р. Сокаль згорів дотла. Рік згодом, коли на Галичину і Львів маршували полки Петра Дорошенка, станув під Сокалем гетьман Право­бережжя Ханенко з 5000 козаків.

З важливіших подій пізнішої історії нашого міста згадаємо перебуван­ня шведів у 1702 році, які здерли тут величезну контрибуцію й залишили по собі, крім сумної пам’яті, окопи, сліди яких збереглися донині в двір­ському городі, на Бабинці.

Два роки згодом тікав через Сокаль, перед шведами, польський ко­роль Август II, що зупинився обозом на бабинецьких полях.

В 1708 р. розбив Адам Сєнявський, противник короля Ліщинського, отаборене під Сокалем литовське військо.

Про занепад міста й торговельного життя у ньому свідчить, між ін­шим, збережений декрет Ксаверія Потоцького з 1725 р. У ньому він, „за­побігаючи дальшій руїні міста“, забороняє, під карою ста гривень і конфіскати товару, перекупкам і різникам торгувати по вулицях, наказуючи торгувати виключно в ринку, що стояв тоді пусткою, причому до ба­гатьох ґрунтів у ринку навіть власники не хотіли зголошуватися. Ті опус­тілі ґрунти наказав Потоцький магістратові конфіскувати й продавати тим, які б дали запоруку, що на них побудуються.

Поза ринком могли існувати тільки блаватні й суконні склепи та апте­ки. Рівночасно Потоцький доручає магістратові, щоб цей подбав про пра­вильне відбування ярмарків, що тоді були у великому занепаді.

У парі з тим, як падало й убожіло місто, поволі росли, кріпшали жиди; донедавна стиснуті до двох домів у місті, тепер почали його формально заливати. В 1751 р. переселилися сюди, між іншими, прогнані з Тартакова два жидівські друкарі.

Розбір Польщі в 1772 р. застав Сокаль, як і решту міст під Польщею, в повному занепаді. Були тоді на Бабинці, крім міських вільних ґрунтів, три юридики — бриґідська, бернардинська й старостинська. В тому ж році по­горів парафіяльний костел над Бугом.

В 1784 р. знесено монастир Бриґідок, костел якого перемінено на па­рафіяльний (фару), а монастирські забудовання — на помешкання для па- £Оха.Ґрунти Бриґідок віддано, як один двірський обшир, Едвардові та Иосифові Романовським, сідлецьким старостичам, в обмін за варильню соли в Косині.

У 1821 р. Сокаль впав жертвою пожежі, причому погоріла й Успен­ська церква (Пречистої).

В 1830-х роках пішла мода на купелі в Бузі, які стягали до Сокаля дов­колишню шляхту. Остання, будуючи собі літні дворики над Бугом, дала початок „Шляхетській“ вулиці, що біжить рівнобіжно до головної артерії міста, званої „Львівською“ вулицею.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
01:06, 15 липня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464