** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

14

*

Микола ГОЛУБЕЦЬ

З ІСТОРІЇ МІСТА СОКАЛЯ[I]

 І

ВступПраісторіяПерші історичні відомостіПід владою мазовецьких князівВключення до ПольщіТатарський погром і перенесення оселі на правий берег БугуСтан міста в пол. XVI ст.

Славне своїм живучим культурно-національним рухом місто Сокаль, центр українського життя не тільки для самого повіту, а й доволі широкої округи суміжної Волині, не має ще своєї української монографії. Трохи світла на історію його церков кинули принагідні нариси оо. В. Чернецько­го та Й. Мариновича, а те, що оповів нам про його історію поляк Сокаль- ський у своїй монографії повіту, хоча й не без певної вартости, але ж за­надто підлите патріотичним польським соусом, тенденційне. Поза тим, іс­торично-археологічні та статистичні дані про наше місто, хоча й не надто вбогі, розкинуті по різних періодиках і книжках так, що зібрання їх в одну цілість не позбавлене поважних труднощів.

А тим часом назріла вже пора монографічного опрацювання не тільки історії столиці нашого краю, а й її провінціяльних центрів. Наш програ­мовий „наступ на міста“ не може вдатися без ближчого пізнання їхньої іс­торії та виловлення з неї того, що як здобуток нашої творчої й бойової енергії в минулому могло б послужити виховним чинником для майбут­нього.

Поки, одначе, Сокаль діждеться монографії, подиктованої україн­ським серцем і написаної досвідченою українською рукою, хай її від­сутність заспокоїть, хоча б частково, наш тимчасовий реферат.

Про якусь ближче означену людську оселю на місці сьогоднішнього Сокаля праісторія майже не говорить. А втім, вона мовчить не тільки в даному випадку. Археологічні нахідки на всьому просторі нашого краю — це здебільша здобутки випадку, а не правильних розкопок і дослідів, і тому то наша праісторія, в усьому своєму цілому, має стільки прогалин, стільки питань полишає без відповіді. Ніхто дотепер не підіймався дослі­дження території Сокаля й околиці під кутом її доісторичної вартости і ми, маючи перед собою тих кілька мізерних нахідок в роді крем’яного до­лота й сокири, найдених разом з кістяком на місці нинішньої цегельні біля залізничного двірця, кістяного молотка з проверченим отвором на ручку, бронзової фібули римської форми й наушниці (може київського типу?) з трьома галками, та золотого перстеня з (грецькою?) гемою, не всилі роби-[I]Передруковується без зміни правопису за текстом у кн.: „Надбужанщина“.Т. І / Український Архів. — 1986. — Т. XLI. — С. 165—185.

 

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
05:58, 10 серпня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464